Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 29-07-05, 09:53
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή hand-made vs ready aquarium και γενικές ερωτήσεις

Καλημέρα σε όλους!

Είμαι νέα στο χόμπι (και στο forum) αν και μέχρι τα 16 μου υπήρχε ένα κοινωνικό ενυδρείο γλυκού νερού στο σπίτι περίπου 300 λίτρων. Μετά από τόσα χρόνια λοιπόν και 2 προσπάθειες με ένα μικρό 15 λίτρων αποφάσισα να αγοράσω ένα των 100 λίτρων. Σκοπός μου είναι να βάλω γκαπι, αγγελοψαρα και φυσικά φυτά. Θα ήθελα την γνώμη σας στα εξής¨

1. είναι προτιμότερο ένα έτοιμο ενυδρείο με την αντλία του και την λάμπα του ή ένα φτιαγμένο από επαγγελματία τζαμά (να δώσω εγώ τις διαστάσεις και να μου προσθέσει και θέση για λάμπα);

2. το έτοιμο ενυδρείο που έχω βρει (από κατάστημα σχετικών ειδών) έχει μια πλαστική βάση με τέσσερα ποδαράκια. Θέλω να βάλω φελιζόρ στον πάτο- περίπου 0,5 εκατοστά, σωστά; -οπότε τι κάνω, το βγάζω; είναι επικίνδυνο να το αφήσω χωρίς την βάση; αλλιώς πώς θα μπει το φελιζόρ;

3. η βάση/επιπλο που έχετε χρησιμοποιήσει τι ακριβώς είναι; ένα απλό τραπεζάκι κάνει;

4. πόσο ακριβός είναι ένας ψηφιακός χρονοδιακόπτης φωτός;

5. θέλω να βάλω φυτά- χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις σε φως και φροντίδα -τι χώμα να χρησιμοποιήσω;

6. βλέπω διάφορα ονόματα ψαριών, υπάρχουν κάπου φωτογραφίες με τα απλά ονόματά τους και όχι τα επιστημονικά; πχ. black molly, guppy κτλ

7. έχω βρει 3-4 πέτρες από την θάλασσα, πώς πρέπει να τις καθαρίσω για να τις βάλω ως ντεκόρ στο ενυδρείο μου;

8. γνωρίζετε προμηθευτές ψαριών και φυτών καλής κατάστασης; μπορώ να έχω κάποια ονόματα; ή να προτιμήσω το κατάστημα της γειτονιάς μου που ήδη με γνωρίζει αν και τα φυτά του δείχνουν λίγο ταλαιπωρημένα;


Ευχαριστώ πολύ για τις όποιες συμβουλές σας! Και μια απορία: οι ιδιοκτήτες ενυδρείων πάνε διακοπές; αν ναι, τι κανετε με τα ψαρια; εκτός και αν τους αρέσουν τα ελληνικά νησιά!

Κωνσταντίνα
 
Page generated in 0,01650 seconds with 11 queries