Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 22-02-16, 14:36
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Να πω την αλήθεια μου κάνω ασκήσεις υπομονής να δω που θα κάτσει το νερό από άποψη σκληρότητας και μετά αποφασίζω τι θα βάλω μέσα! Επίσης εκτός από τις παραμέτρους του νερού μετράω και τις δυνάμεις μου στο λιγοστό χρόνο που έχω. Πολύ ενδιαφέρουσα η πρόταση σου Ηλία! Θα την έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου (γιατί αν την φέρω στο μπροστά τη βάψαμε! Τα παίρνω αύριο κιόλας! ).

Σπύρο σε ευχαριστώ για τη σύνοψη των πλεονεκτημάτων και των μειονεκτημάτων. Κάποια από αυτά δεν τα γνώριζα οπότε θα έχω το νου μου! Όσο για τη στάθμη του νερού που αναφέρεις και τις γρίλιες μου έκανε εντύπωση γιατί η προτεινόμενη max και mix στάθμη του νερού απέχουν μόλις 4 χιλιοστά δηλαδή ελάχιστα λίτρα (περίπου 10)!

Πάνω στο έπιπλο μήκους 1,30 φαίνεται κάπως μικρό και ας είναι 125 λίτρα... Αν ήταν πιο φαρδύ το έπιπλο θα ήμουν σε μεγαλύτερο ενυδρείο σίγουρα ( το 240)... Αλλά όταν το έφτιαχνα δεν είχα σκεφτεί το ενυδρείο βλέπεις...

Σκοπός μου βέβαια ήταν και να μην "μπλέξω" πολύ (δεν ξέρω πως μεταφράζεται αυτό ακριβώς δοκιμάστε google translate )μέχρι να καταλάβω ακριβώς τι παίζει με το ενυδρείο, το νερό, τα φυτά, το υπόστρωμα, τα χαλίκια, το φίλτρο, τα ψάρια κτλ. Επίσης ήθελα να μην ξεφύγω πολύ και σε κόστος, κάτι που θα γινόταν αν πήγαινα σε DIY χωρίς να ξέρω τι θέλω και πως... (αυτό μόνο με την πρακτική ενασχόληση trial - error κτλ)

Οπότε 125 μικτά, φωτισμός μαμά, φυτά εύκολα χωρίς υπόστρωμα και τα ψάρια ίδωμεν...
Και με το που εδραιώσει τη θέση του στο σπίτι και πάω και εγώ 2-3 "ενυδρειακά" βήματα παρακάτω, το κρατάω για νούμερο 2 πηγαίνοντας σε κάτι αρκετά μεγαλύτερο, καιρού επιτρέποντος πάντα.

Φιλικά Δημήτρης

Υ.Γ.: Υπομονή και παρατήρηση και πάλι υπομονή και πάλι παρατήρηση! Πριν το βρέξω ρώταγα τι ψάρια θα βάλω! Λάθος που το βλέπω τώρα και γιαυτό το αναφέρω!
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01572 seconds with 11 queries