Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
Παλιά 18-01-16, 15:03   #1
Let the games begin!
 
Το avatar του χρήστη Aquatix
Aquatix
Member
Εγγραφή: 18-11-2015
Περιοχή: -
Μηνύματα: 133

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Aquatix Ο χρήστης Aquatix δεν είναι συνδεδεμένος 18-01-16, 15:03
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Let the games begin λοιπόν ,που λένε και ..... στο χωριό μου!

Μετά από αρκετό διάβασμα στο φόρουμ, ήρθε η ώρα να αγοράσω επιτέλους το πρώτο μου ενυδρείο!!! Η αγορά τοποθετείται στο τέλος του μήνα οπότε σκέφτηκα να παρουσιάσω τις σκέψεις μου εδώ και αν κάπου λανθάνω (πράγμα πολύ πολύ πιθανό), αν μπορείτε να με διορθώσετε ή να μου προτείνετε εναλλακτικές ως πιο έμπειροι. Αν η απάντηση υπάρχει ήδη σε κάποιο θέμα μου αρκεί το link. Σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τη βοήθειά σας αλλά και μου με ακούτε (διαβάζετε)!

Έχοντας ταυτόχρονα στο μυαλό μου τα όσα έχω διαβάσει αλλά και αυτό και αυτό, θα προσπαθήσω να κάνω ότι καλύτερο μπορώ ώστε να έχω ένα όμορφο αποτέλεσμα τόσο για μένα, όσο και για τα ψαράκια που θα φιλοξενήσω μακρυά από το πραγματικό τους σπίτι. Επίσης να γλιτώσω και το "ξύλο" στην παρουσίαση

Σαν πρώτο βήμα σκέφτομαι αναφορικά με το μέγεθος του ενυδρείου σύμφωνα με τις δυνατότητες χώρου κτλ. Το έπιπλο στο οποίο θα τοποθετηθεί το ενυδρείο έχει πλάτος 40εκ και μήκος 130εκ και μπορεί άνετα να σηκώσει το βάρος του ενυδρείου. Το ενυδρείο το σκέφτομαι γύρω στα 100 λίτρα με όσο γίνεται καλύτερο εσωτερικό φίλτρο και μέχρι 200 ευρώ. Σε αυτό σκοπεύω να φιλοξενήσω ψαράκια που θα έχουν απαιτήσεις στις οποίες να μπορώ να ανταποκριθώ ως αρχάριος και προφανώς θα "κάνουν" για το ενυδρείο μου. Υπάρχει και ένα στη λίστα στα 180 λίτρα αλλά μάλλον τρώει πόρτα γιατί, αν και δεν υπάρχει πρόβλημα με το βάρος, έχει μεγαλύτερο πλάτος από το έπιπλο μου...
Ψάχνοντας λοιπόν έχω "καταλήξει" στην πιο κάτω λίστα! (Τα παραθέτω και όλα μαζί)

Haquoss Evolution 100

Juwel Rekord 800

Juwel Rio 125

Juwel Rio 180

Κάθε γνώμη από εμπειρία στα παραπάνω δεκτή!

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  AQUARIUM.jpg
Εμφανίσεις:  405
Μέγεθος:  42,0 KB  

Εμφανίσεις: 11563
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01641 seconds with 13 queries