Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 25-09-13, 15:17
Το avatar του χρήστη lepa83
lepa83 Ο χρήστης lepa83 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2012
Περιοχή: Μεταμόρφωση - Αττικής
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δλδ 4 μηνες που τρεχει το ενυδρειο δεν εχεις κανει αλλαγη νερου? μονο αναπληρωση της εξατμισης (κι αυτη καθε 15 μερες ειναι πολυ αραιαη και οι παραμετροι αλλαζουν με την συνεχη εξατμιση)?
Απο τη στιγμη που η αναπληρωση ειναι το 10% του συνολικου ογκου και γινεται και προετοιμασια του σε δοχειο, το αντιχλωριο ειναι το λιγοτερο που χρειαζεται ( το χλωριο εξατμιζεται απο μονο του σε μερικες ωρες)
Αυτο που ειναι πιο σημαντικο ειναι οτι το νερο της αναπληρωσης της εξταμισης πρεπει να ειναι απο ΑΟ (ιδιως σε ενυδρειο με νερο ηδη πιο σκληρο για ψαρια που ζουν σε πιο μαλακο), αλλιως ανεβαινουν οι σκληροτητες και εμμεσα (λογω ανοδου της ΚΗ) και το πεχα.

Με τι τεστ μετρας και καθε ποτε?

Η μεταβαση σε μαλακο νερο γινεται σταδιακα.
Τα τεστακια είναι της JBL (υγρά) και της Tetra (έχω το water test set). Οι μετρήσεις γίνονται περιοδικά – ειδικά τώρα που είναι νέο το ενυδρείο (αν και είχα βιολογία έτοιμη 1+ χρόνο) κάνω πολύ τακτικά)
Στις αλλαγές νερού αναφέρω την ρουτίνα. Κάθε 2 εβδομάδες συμπληρώνω νερό (βρύση και αντιχλωριο προς το παρόν) και κάθε μήνα κάνω συντήρηση στα φίλτρα (σκούπα δεν έχω βάλει ακόμα γιατί πιστεύω είναι νωρίς) . Έτσι όπως τα έχω δει μέχρι σήμερα, η ροη δεν σταματά (ειδικά το fluval που το έχω full ανοικτό) και δεν πιάνουν και full μπιχλα.

BTW,Θα ήθελα την γνώμη σας για το Co2.
Eχω βάλει τον διαχυτηρα ακριβώς κάτω από την είσοδο του Fluval για να κυκλοφορεί το co2 σε όλο το δίκτυο (μέσα από το φίλτρο) μέχρι να έρθει εντελώς διαλυόμενο πάλι μέσα στο ενυδρείο από την έξοδο του φίλτρου.
Πριν που το είχα μέσα σε μια γωνιά (κοντά στην cuba) είχα δει ότι οι φυσαλίδες πάνε στην επιφάνεια και ότι δεν μοιράζετε σε όλο το ενυδρείο. Το τεστακι με την νέα θέση πλέον δείχνει καλύτερες τιμές (λίγο πιο ανοικτό πράσινο).
Τι λέτε? Καλά έκανα?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01566 seconds with 11 queries