Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 18-01-16, 13:43
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή

Καλημέρα παιδιά , chranagnostou μιλάς για κυανοβακτηρια στην επιφάνεια του στάστιμου νερού ? Πάντως επειδή και εγώ αμφιταλαντευόμουν άκουσα τη συμβουλή σου και κατέβασα τη στάθμη του νερού , τώρα έχω ένα υπόστρωμα αρκετα βαθυ σαν λάσπη που ίσα ίσα βγάζει λίγο νεράκι σαν υγρασιούλα περισσότερο πάνω στην επιφάνεια του ( όπως είναι όταν βρέχει που μετά από κάποιες ώρες το χώμα μουσκέυτε τόσο πολύ που γίνεται πλεόν πολύ ρευστό σαν νερουλόχωμα ) και το ψεκάζω 2 φορες τη μέρα μαζι με την eleocharis . Το υπόλοιπο ενυδρείο το ψεκάζω 4-5 φορές τη μέρα ειδικά τα φύλλα και τον κορμό από τις ανουβιες αλλά και τη μοσ που είναι κοντα στα κεντρικα φωτα .

Τελικά κατέληξα σε μια σκέψη για το φωτισμό . Εφοσόν τα φυτά μου έχουν άπλετο co2 απο την ατμοσφαιρα και έχω δύο είδη που είναι αντιθετα στο φως anubias περίπου 0,2-0,3 watt/l και eleocharis <0,45 watt/l και όσο πάει , έβαλα στο μποροστινο τζάμι του ενυδρειου σε απόσταση 20 πόντους ένα φωτιστικό γραφείο στα 50 watt που ανάβει αυτόματα 12-2 το μεσημερι και χτυπάει μόνο την eleocharis . Στις 2 ανάβουν αυτόματα οι κεντρικές λάμπες μου που σβήνουν μόνες τους στις 12 περίπου τη νύχτα . Δηλαδή έχουμε και λέμε φωτοπεριόδος για την eleocharis 12 ώρες και για το υπόλοιπο ενυδρειο αλλά και σημεια όπου είναι φυτεμένη ελεοχαρις και δεν την χτυπάει το φωτιστικό γραφείου 10 ώρες . Σκοπός μου είναι και διορθώστε με εάν κάνω λάθος να βοηθήσω την ελεοχαρις περισσότερο να αρχίσει να απλώνει και να αναπτυχθει με το άπλετο φως και τα θρεπτικά συστατικά που λαμβάνει μέσω υποστρώματος αλλά και το απλετο co2 που υπάρχει στον ατμοσφαιρικό αέρα . Πρέπει να σας πω ότι πειραματίστικα πολύ μέχρι να βρώ τη σωστή θέση που έπρεπε να βάλω το φωτιστικό γραφείου , γιατί εαν ήταν πολύ κοντα στο τζάμι θα έκαιγε πιθανον την ελεοχαρι που ήταν κοντα στο τζαμι , οποτε έβαλα ένα ηλεκτρικό θερμομετρο και στα 20 εκατοστά μετά απο παρατήρηση μιας ώρες πετύχα θερμοκρασια 26-27 βαθμους κελσιου στην περιοχη όπου αρχίζει το γρασιδάκι . Γενικά το ενυδρείο το πρωι έχει 24.5-25 βαθμους θερμοκρασια και το βραδυ δεν πέφτει κάτω από τους 25-25.5 .

Τώρα έχω μία άλλη μεγάλη απορία και ίσως δικαιολογεί το παράδοξο της μεγαλύτερης θερμοκρασιάς νυκτός είναι ότι έχω καλύψει όλη την πάνω επιφάνει του ενυδρείου μου με διάφανη μεβράνη κουζίνας και το έχω κλείσει αεροστεγώς ή καλύτερα σχεδόν αεροστεγώς . Το δίλημμα και ο φόβος μου είναι ότι τα φυτά τη νύχτα χρειάζονται οξυγονο κατα τη διαρκεια της αναπνοης τους αφου αποβάλλουν CO2 και για αυτο θολώνουν όλα τα τζάμια κατα τη διάρκεια της νύχτας . Άκουσα και διάβασα ότι κάποιοι που χρησιμοποιουν αυτη τη μέθοδο ( dry start - ξηρό ξεκίνημα ) ότι κάνουν μικρές τρυπίτσες πάνω στη μεμβράνη . Εγώ δεν το έκανα αλλά υπάρχει μέσα μου ένα αγχος δύο πρωινά τώρα που ξυπνάω και βλέπω όλο το ενυδρείο γεμάτο χνώτα λές και αναπνέει άνθρωπος κλεισμένος εκει μέσα : . Βέβαια μέσα σε μιά ώρα το πολύ όλα αυτό ξεθολώνει αφού ανοίξω κατα τις 8-9 το πρωι λίγο ένα πατζούρι στο σαλόνι . Τα φυτά βέβαια είναι μια χαρα καθέ πρωι . Το ερώτημα μου είναι πρέπει να με ανυσηχεί το αεροστεγώς κλειστό το βράδυ για το οξυγόνο ( αναπνοή ) που καταλώνεται και την ημέρα για το Co2 που επίσης καταναλώνεται ( φωτοσύνθεση ) , και να ανοιξώ τρυπούλες έτσι ώστε να έρχεται το όλο μικροσύστημα σε επαφή με τον αέρα του χώρου στο σπίτι , ή να το αφήσω έτσι όπως είναι και να αρκεστώ στις 6-7 φορές που ανοίγω εγώ ημερισιώς για μερικά δεπτερόλεπτα τη διαφανή μεμβράνη για ψεκασμούς έλεγχο και τα λοιπά , ότι γίνεται σωστά και επαρκέστατα για τα φυτα η ανταλλαγή αερίων και εξισσορόπηση το co2 και το οξυγονου εντος και εκτος ενυδρειου ???
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01834 seconds with 11 queries