Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 16-01-16, 19:08
Νικολέτα Ο χρήστης Νικολέτα δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2015
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 531
Προεπιλογή Επιτέλους 6 ώρες μου πήρεεεεεεεε !!!!

Καλησπέρα παιδιά αναζητώ τις γνώμες των έμπειρων εδώ άμεσα . Να σας πω λίγα λόγια για το ενυδρείο . Καταρχάς είναι high tech αλλά λόγω έλειψης μπουκάλας Co2 και από κάποιες γνώμες που πήρα αλλά και ένα άρθρο που διαβασα εδώ του Γιώργου Κ. κατέληξα στη μέθοδο Dry Start , όποτε για τις επόμενες 6-8 εβδομάδες μέχρι να πάρω μπουκάλα θα είναι σε φάση emerged . Να σας πω ομως αναλυτικα τα στοιχεια αλλά και κάποιους φόβους μου . Το έστησα σήμερα μόνη μου και μου πήρε 6 ώρες . Τα φυτά που έβαλα είναι eleocharis mini sp. , flame moss , taxyphilioum spiky moss και anubias barteri nana . Ο φωτισμός μου είναι περίπου στα 0,7-0,8 watt/λίτρο με φωτοπερίοδο 10 ώρες αυτόματα την μέρα . Το υποστρωμα είναι το flourite black sand .
Η πρώτη μου φοβία είναι για τις anubias εαν θα την παλεψουν εκει μέσα με τόσο πολύ φως παρότι οι περισσότερες είναι φυτεμένες σε σκοτεινα μέρη και σημεια κάποιες είναι εντελως εκτεθειμένες στρο φώς , υπάρχει περίπτωση παιδιά να λίωσουν απο το φως ?
Η δεύτερη φοβία μου είναι για την moss είναι τόσο κοντα στο φως όπως βλέπετε και απο τη φωτογραφια που φοβάμαι μην μου την κάψει αν και θα ψεκάζω 3-4 φορές την μέρα .


Σας στέλνω και κάποες φώτος πολύ πρώιμες με το που το έστησα , αλλα συχωρέστε με γιατι δεν ξέρω εαν φαίνονται τοσο καλα .

Θέλω να μου πείτε όλοι τη γνώμη σας παιδιά για τη μέθοδο που επέλεξα εαν είναι σωστη για τα φυτα που έχω ή εάν ακόμη είναι απαγορευτική για κάποιο λόγο .
Θα ήθελα επίσης σας παρακαλώ να μου απαντήσει κάποιος που έχει εμπειρία με τις anubies εαν υπαρχει περίπτωση να λιώσουν λόγο έντονου φωτισμού , αλλά και για τη moss που είναι γύρω στα 15 εκατοστα από τις λάμπες .
Σας ευχαριστώ όλους έχω πραγματικά ανάγκη τη γνώμη σας , φυσικά πείτε μου εαν σας αρέσει και το aquascape μου .
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0730.jpg
Εμφανίσεις:  1346
Μέγεθος:  82,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0731.jpg
Εμφανίσεις:  1121
Μέγεθος:  97,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0732.jpg
Εμφανίσεις:  1056
Μέγεθος:  89,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0733.jpg
Εμφανίσεις:  1024
Μέγεθος:  72,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0734.jpg
Εμφανίσεις:  986
Μέγεθος:  73,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Φωτογραφία0735.jpg
Εμφανίσεις:  961
Μέγεθος:  89,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01726 seconds with 12 queries