Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #41  
Παλιά 14-05-12, 10:56
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Χάρη εγώ τώρα βλέπω το θέμα αυτό. (έλειψα πολύ καιρό! )
Συγχρητήρια για την καλή σου διάθεση να ομορφένεις τον τόπο σου!

Για φυτά ποτέ δεν είναι αργά. Έχω πολλά που διατηρώ σε γλαστρολίμνες άρα κάνουν και ια την δική σας λιμνούλα. Αν Βάλεις όμως κάποιες νυμφαίες θα σκεπάσουν την επιφάνερια και δεν θα φαίνονται τα ψάρια.

Σου γράφω τα φυτά που έχω και αν θέλεις διάλεξε τι σου ταιοριάζει και τα στέλνω.
potamogeton lucens - το φαντάζομαι σε γλάστρες (για να μένει περιορισμένο) και τα ψάρια να το τριγυρνάνε.
nymphoides peltata που βγάζει καθημερινά κίτρινα λουλούδια. Τέλειο για ωραίο θέαμα
trapa natans κάνει ωραίες "ροζέτες" αλλά προσοχή στα νεροκάστανα όταν θα καθαρίζετε τον πάτο. πονάνε πολύ αν τα πατήσεις.
Iris pseudacorus οι γνωστές κίτρινες ιριδες του νερού. για τις άκρες της λιμνούλας
Sparganium erectum κι αυτό για τις άκρες, αλλά δεν εχει άνθη αλλά κάτι σαν αγκαθάκια
Lysimachia nummularia ιδανική για καταρράκτη μιας και είναι για μέσα κι έξω από το νερό. Κρεμμάει πολύ τα κλαδιά της, έρπει ή κολύμπάει και βγάζει κίτρινες καμπανούλες.
polygonum μάλλον το amphibium που βγαίνουν οι κορυφούλες του από το νερό κι έχουν μια κοκκινωπή απόχρωση. Αν σας ανθίσει ακόμα καλύτερα. έχει μωβ άνθη.

...αυτά!

ε, χμ... να ρωτήσω κάτι... η συκιά που κολλάει; φύτρωσε μόνη της;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01458 seconds with 11 queries