Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #20  
Παλιά 16-07-09, 15:32
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλέξανδρε, είμαστε στο σωστό θέμα ώστε να μπορούμε να προσεγγίσουμε καλύτερα το θέμα.
Μήπως παρακολουθείς τα ζώα αυτά κατά την διάρκεια που αλλάζουν περίβλημα?
Έχεις διαπιστώσει μετά από πόση ώρα προσεγγίζουν το παλιό τους καβούκι για να το φάνε?
Έχεις προσέξει μήπως οι άλλες γαρίδες προσπαθούν να επωφεληθούν του γεγονότος αυτού, αποκόπτοντας κομμάτια από το κενό κέλυφος?
Όλα αυτά τα ερωτήματα κανονικά θα έπρεπε να τα είχατε απαντήσει αφού έχετε καιρό τώρα τέτοια ζώα που αναπαράγονται.
Κανονικά ανατρέχεις στον πραγματικό βιότοπο, και αναρωτιέσαι σχετικά με τά είδη που καταναλώνει, τί ουσίες περιέχουν αυτές οι τροφές κ.λ.π. Πράγματα που βεβαίως γνωρίζουν και οι επιστήμονες που κατασκευάζουν όλα αυτά τα σκευάσματα που έχουμε διαθέσημα στα καταστήματα.
Βασιλη, αν δεν κανω λαθος ειναι η πρωτη φορα που γινεται συζητηση πανω σε αυτο το θεμα. Και οχι μονο στο gab αλλα γενικα στην ελλαδα. Ουτε και στις αναφορες του εξωτερικου εχω βρει αρκετες πληροφοριες πανω στην βιολογια και τις διατροφικες και βιοχημικες αναγκες των γαριδων γλυκου νερου.Ισως δεν εχω ψαξει αρκετα..αλλα νομιζω οτι βαδιζουμε σε παρθενο εδαφος.
Εχω λοιπον παρατηρησει τις αμανο την στιγμη της εκδυσης. Ειναι μια πολυ επικινδυνη στιγμη γιατι μενουν απροστατευτες χωρις το κελυφος τους. Συνηθως εχουν την συμπαρασταση των αλλων γαριδων και η διαδικασια γινεται σε σκοτεινα σημεια και πολυ γρηγορα. Μετα την εκδυση καμια γαριδα δεν παει να φαει το πουκαμισο που μενει. Αυτο συμβαινει μετα απο 1-2 μερες οταν αρχιζει και μαλακωνει (αποσυντιθεται).
Απο τις red cherry σπανια να δω πουκαμισο...μαλλον λογω μικρου μεγεθους και λιγοτερης σκληροτητας τρωγεται επιτοπου απο τις αμανο.
Και σκεφτομαι εγω τωρα..μηπως γι αυτο οι αμανο μεγαλωνουν χωρις προβλημα και οι cherry μενουν μικροτερες; θα μπορουσαν οι μεγαλυτερες και ανταγωνιστικες αμανο τρωγοντας πρωτες τα κελυφη των cherry να στερουν απο αυτες την ανακυκλωση των θρεπτικων που βρισκονται σε αυτα;
Επισης ειναι σιγουρο οτι στον χρωματισμο παιζει ρολο η διατροφη, αλλα και η χημεια του νερου. Επισης σιγουρα οι συχνες αλλαγες βοηθουν την κατασταση.
Δεν ειμαι επιστημονας ουτε εχω μελετησει τα ειδη στο φυσικο τους βιοτοπο, οποτε δεν μπορω και να εμβαθυνω περαιτερω χωρις να γραψω αοριστιες και ανακριβειες.

Υ.Γ. Προς Puritanos και Georgarask, εσβησα τα ασχετα ποστ. Θα σας παρακαλεσω να μην χαλασει αυτη η ωραια συζητηση με προσωπικες αντιπαραθεσεις. Ευχαριστω για την κατανοηση.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01630 seconds with 11 queries