Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 06-02-17, 16:24
Λάμπρος.Τ Ο χρήστης Λάμπρος.Τ δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2015
Περιοχή: Μοσχάτο
Μηνύματα: 1.520
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από spyros1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεύτερη ενυδρειακή απόπειρα, με ένα Juwel Rio 125, που θα φιλοξενήσει 2-3 fancy χρυσόψαρα. Λειτουργείο εδώ και δυο εβδομάδες με το εσωτερικό φίλτρο της Juwel Bioflow M ( https://www.juwel-aquarium.de/en/Pro...Filtersystems/ ). Το φίλτρο έχει τοποθετηθεί όπως συνιστά ο κατασκευαστής (δύο σπόγγοι με λεία επιφάνεια, ένας με πιο χοντρή, ένας πράσινος για τα νιτρώδη, φίλτρο άνθρακα και υαλοβάμβακας πάνω-πάνω). Υπάρχουν δυο ξυλαράκια, 3 κοτσάνια κερατόφυλλο και δύο ανούμπιες. Κάθε δυο μέρες βάζω λίγη τροφή.

Μετράω το νερό με υγρά τεστ της JBL. Στις χθεσινές μετρήσεις είχα 0 αμμωνία (το ίδιο συνέβη και στις δύο προηγούμενες μετρήσεις, την 5η και την 8η μέρα λειτουργίας - έχω ασχίζει να αμφιβάλλω για τα test μου) και 1.2 ppm NO2 (προσεγγιστικά, η κλίμακα του test ήταν μέχρι 1.0ppm, αλλά το δείγμα ήταν ακόμη πιο ροζ-μωβ). Προχθες είχα, πάλι προσεγγιστικά, 1.1 ppm. Μετά από τα χθεσινά τεστ έριξα 30ml Sera Bio Nitrivec, αλλά δεν μέτρησα μετά.

Το ερώτημα μου, τελικά, είναι αν δικαιολογούνται τόσο υψηλές τιμές NO2 και αν ο κύκλος του αζώτου δείχνει να εξελίσσεται σωστά.

Ευχαριστώ,
Σπύρος

Καλησπέρα Σπύρο.

Δεν βλέπω πουθενά να αναφέρεις κάποιο βιολογικό υλικό.
Που θα αναπτυχθεί η απαραίτητη βιολογία για να ξεκινήσει ο Κύκλος του Αζώτου ?

Με πρόλαβε ο Τάκης.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01437 seconds with 11 queries