Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 25-07-11, 00:59
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Ξέχασα να ενημερώσω Σπύρο, πως τα kribensis έγιναν αιτία να αλλάξουν ριζικά οι κάτοικοι του ενυδρείο μου.

Πρώτα από όλα απομακρύνθηκαν τα corydoras duplicareus, τα οποία έψαχνα να βρω αρκετό καιρό και συμπαθούσα ιδιαίτερα. Αυτά έφυγαν πριν μπουν τα kribs στο ενυδρείο, γνωρίζοντας το πρόβλημα που θα υπήρχε στη συγκατοίκηση τους.

Το επόμενο θύμα τους ήταν όσες γαρίδες red cherry δε μπόρεσα να απομακρύνω. Σε ελάχιστο χρόνο είχαν εξαφανιστεί, πράγμα αναμενόμενο βέβαια.

Εκείνο που δεν περίμενα ήταν πως θα αναγκαζόμουν να αποχωριστώ και τα εξίσου αγαπημένα μου tetra. Από τη στιγμή που σχηματίστηκε το ζευγάρι, οι δαγκωματιές στα μακριά πτερύγια των αρσενικών tetra δεν έλειψαν ποτέ. Φυσικά δε θέλησα να ρισκάρω τι θα γινόταν σε μια πιθανή γέννα και δόθηκαν και αυτά!

Με άλλα λόγια με την είσοδο των kribs στο ενυδρείο, ήρθαν τα πάνω κάτω, και αν σκεφτόμουν λίγο παραπάνω πως θα αναγκαζόμουν να δώσω τα ψαράκια που τόσο πολύ συμπάθησα, ίσως και να μην τα είχα παραγγείλει. Αλλά είπαμε, πως για να κρατήσουμε ένα είδος πρέπει να κάνουμε θυσίες και όχι συμβιβασμούς! Το παρήγορο είναι πως τα ψάρια μου πήγαν σε καλά χέρια...

Τώρα οι μόνοι συγκάτοικοι είναι μια τετράδα otos που και αυτά δέχονται που και που τις επιθέσεις τους.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01701 seconds with 11 queries