Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 25-09-18, 23:52
Το avatar του χρήστη evina
evina Ο χρήστης evina δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-11-2011
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 378
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγουρα εσυ ξερεις καλυτερα..το θεμα ειναι πως δεν μπορεις να αφηνεις την αλγη απλως να υπαρχει στο ενυδρειο δεν θα φυγει μονη της..βγαλε ολα τα φυτα εξω,απολυμανε με νερο+χλωρινη 19/1 βουτωντας τα μεσα για κανα 5λεπτο κι οτι εχει χαλασει πεταμα..καθαρισμα τζαμια υποστρωμα οπου εχει αλγη..απο κει και περα συνεχισε με πιο μεγαλες αλλαγες νερου,καθαρισε μια και το φιλτρο και θα μπορουσε να μην αναψεις φωτα για καμια βδομαδα..δε νομιζω να παθουν κατι τα ψαρια..
Τωρα για το αν ο φωτισμος σου ειναι ενταξει ή οχι,ας σου πει τη γνωμη του καποιος αλλος που χει ενυδρειο με χρυσοψαρα..αν γινοταν να αναβες μονο τη μια λαμπα θα ταν σουπερ αλλα μαλλον αυτο δεν γινεται με το υπαρχον ballast..

Ξέρεις γιατι έχω κουραστεί πολύ...γιατί τα έχω κάνει αυτά...χλωρίνη δεν έχω βάλει να πω την αλήθεια αλλα συνέχεια με μια σπάτουλα είμαι και καθαρίζω τζαμια...(δεν ξέρω πως λέγεται το εργαλείο )...χαλίκι έβγαλα...τζαμια καθάρισα...φιλτρο το ίδιο...τα φυτά επίσης...Τετάρτη κάνω την μια αλλαγή νερού και μέχρι το Σάββατο ή την Κυριακή που κάνω την δεύτερη έχει ήδη πιασει άλγη...Δεν ξέρω τι συμβαίνει,γι αυτό λέω πως μάλλον φταίει ο φωτισμος.
Για τα νιτρικά μέτρησα με 2 διαφορετικά τεστ για σιγουριά γιατί μου φανηκε περίεργο το σχεδόν 0...και τέτοια τιμή εχω μήνες τωρα...εκτος απο μια φορά που έλειπα και έγινε αλλαγη μετα απο 10 μέρες (που και πάλι στο 10 ήταν)...

Μάλλον θα πάρω μια λάμπα μαζί μου και θα πάω σε κάποιο ηλεκτρολογικό κατάστημα να δω τι θα μου πουν (ποιες λάμπες υπάρχουν κτλ),αν και απο μια γρηγορη ματια που έριξα βγαίνει το κόστος περίπου στα 30 ευρω για τη μια λάμπα γι αυτό ρωτάω απο πριν..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01428 seconds with 11 queries