Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 01-09-18, 17:38
Το avatar του χρήστη aquarist
aquarist Ο χρήστης aquarist δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 26-05-2015
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή Πρόβλημα με ξύλο ενυδρείου

Καλησπέρα σας,
Μετά από ενάμιση μήνα λειτουργίας το ενυδρείο μου (55 λίτρων) μυρίζει ιδιαίτερα άσχημα και το νερό μετά από 1-2 εβδομάδες άμα δεν αλλαχτεί τουλάχιστον το μισό και άμα δεν πλυθεί το σφουγγαράκι του φίλτρου, παίρνει έναν καφετί χρωματισμό. Το έχω καθαρίσει ήδη 2 φορές ουσιαστικά καταστρέφοντας την όποια βιολογία είχε δημιουργηθεί. Λογικά οφείλεται το ξύλο που έχω τοποθετήσει (red moor) υποτίθεται αγορασμένο από pet shop για αυτή την χρήση. Το ξύλο το είχα αφήσει τουλάχιστον μία εβδομάδα σε νερό πριν το τοποθετήσω και να αναφέρω παράλληλα ότι είναι αρκετά μεγάλο για να βραστεί. Το φίλτρο περιλαμβάνει μόνο το σφουγγαράκι και sera siporax, με το σφουγγάρι όταν το βγάζω μετά από μία εβδομάδα να είναι κατάμαυρο, με το μεγαλύτερο πρόβλημα να είναι η μυρωδιά του νερού. Το χειρότερο είναι ότι μέσα στο ενυδρείο υπάρχει και ψάρι (ancistrus-το ενυδρείο είχε στρωθεί με αμμωνία τις πρώτες 3 εβδομάδες, αλλά τώρα έχει καταστραφεί η βιολογία). Αφαίρεσα σήμερα το ξύλο γιατί δεν γινόταν άλλο ...Άμα μπορεί κάποιος ας προτείνει κάτι να βελτιωθεί η κατάσταση. Ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01428 seconds with 11 queries