Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #69  
Παλιά 07-04-14, 19:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vickoboy Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα έχει όμως σκαμπανεβάσματα το ph Τάκη?μήπως βλάψει τους κατοίκους?επίσης η πρώτη λειτουργία θα γίνει το βράδυ!το ρύθμιζω στη μια φυσαλιδα το δευτερόλεπτο κατευθείαν η παραπάνω?Επίσης και την στρόφιγγα την ανοίγω τέρμα?
Το βράδυ που δεν θα υπάρχουν φώτα και τα φυτά δεν θα καταναλώνουν το CO2, θα παραμείνει αρκετό CO2 και θα υπάρχει μικρή μείωση, και αυτή εξαρτάται από την ανατάραξη της επιφάνειας, επομένως η αυξομείωση θα είναι μικρή. Νομίζω πως είναι καλύτερα έτσι, γιατί αλλιώς το CO2 αφού δεν θα καταναλώνεται θα προκαλέσει ασφυξία στα ψάρια. Εδώ είναι που φαίνεται πόσο απαραίτητος είναι ο PH Controller. Και εγώ δεν έχω conntroller και κάνω ακριβώς το ίδιο, έχω και αεραντλία μόνιμα για να υπάρχει μια ισορροπία. Σε όλα αυτά κατέληξα με παρατηρήσεις και μετρήσεις. Όταν έβλεπα τα ψάρια στην επιφάνεια αύξανα ην αεραντλία, όταν το PH ήταν ψηλά αύξανα τις φυσαλίδες, στο τέλος βρήκα η χρυσή τομή και δουλεύει έτσι αρκετούς μήνες
Το πόσες φυσαλίδες εξαρτάται από τα φυτομάζα, τον όγκο του νερού και το φωτισμό.

Η στρόφιγγα τέρμα και ρυθμίζεις τις φυσαλίδες με τη βελονοειδή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01334 seconds with 11 queries