Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #4  
Παλιά 25-06-19, 13:15
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπράβο που μπαίνεις στον κόπο να ασχοληθείς με το θαλασσινό και που παρουσιάζεις το ενυδρείο σου


Ωραία προσπάθεια και βλέπω πως πήρες skimmer που είναι από τα βασικά στοιχεία του εξοπλισμού στο θαλασσινό.


Βλέπω πράγματα που θα σου φέρουν πολλά προβλήματα:


Το υλικό που έβαλες στο sump θα βρωμίσει και θα σου κρατάει υψηλά νιτρικά. Δεν το θελεις αυτό. Καλό είναι να το βγάλεις


Ο βράχος που έβαλες είναι moonstone, παρότι ασβεστολιθικό πέτρωμα δεν είναι πορώδες για να συντηρήσει επαρκή πληθυσμό βακτηρίων για το ενυδρείο. Ιδανικά θέλει να το βγάλεις και να βάλεις τεχνητό βράχο για reef ενυδρεία ή τραγάνα από την θάλασσα ή αγοραστό ζωντανό aquacultured βράχο καθαρό από παράσιτα όπως ο real reef. Αυτοί οι βράχοι είναι επαρκώς πορώδεις για να προσφέρουν την βιολογική φίλτρανση που χρειάζεται το ενυδρείο. Κομμάτια τέτοιου βράχου μπορείς να βαλεις και στο sump, μεγάλα όμως, όχι μικρά κομματάκια όπως αυτά που έβαλες και θα κρατάνε βρωμιά.


Αν σκοπεύεις σε reef ενυδρείο, ένα άλλο σημαντικό στο ενυδρείο είναι η ισχυρή ροή στο ενυδρείο, πάνω από 20-40χ(ή και 80χ ακομα καλύτερα) τα λίτρα του από wavemakers, ιδανικά με controller για προσομοίωση κυμμάτων.



Από εκεί και πέρα πολλά άλλα τα σημαντικά όπως ο σωστός φωτισμός και οι σωστές τιμές σε αλατότητα, Ca, Mg, Alkalinity, NO3, PO4... Διάβασε όσο περισσότερο μπορείς για αυτά σε ξένα site κατα βάση



Για σου Κώστα Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές. Μιας κ αρχάριος στο θαλασσινό σίγουρα θα εχω πολλά να μάθω. Ναι διαβάζω πολύ και πραγματικά το χαίρομαι. Δεύτερη εφηβεία κυριολεκτικά καθώς εμπλουτιζω τις γνώσεις μου.
Κυριολεκτικά πρόκειται για τέχνη κ επιστήμη.


Όσον αφορά το sump από τα άρθρα εδώ το είδα κ κατέληξα εκεί.

Αναφέρεστε στα κοράλια η στους κύβους? Οι κύβοι είναι για τώρα που είναι άδειο ώστε να βοηθήσουν στο στρώσιμο ως πορώδες υλικο. Έχω λαθος?



Βράχος, Ναι τον διάλεξα συγκεκριμένα αυτόν και από πάνω θα κολλήσω τον ζωντανό για reef. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί τον πουλάνε εκτός ενυδρείου. Δεν θα έπρεπε να είναι μέσα στο ενυδρείο ώστε να διατηρηθούν οι αποικίες?


Δεν τον έπλυνα αυτόν κ τον έβαλα ως έχει μέσα. Μόλις μου πέρασε από το μυαλό!
Σε reef σκοπεύω. ΡΟΗ ναι του έχω δυνατή 3000 λίτρα την ωρα EIHEM top of the range.



Φωτισμός PRIMEAI.



Αλατοτητα μόλις είδα είμαστε στα χαμηλότερα φυσιολογικά όρια Αλλά θα η αναμέτρηση αύριο.



Ο ζωντανός θα μπει αύριο και θα ανεβάσω φωτο.



Φίλε ένα πρόβλημα που έχω είναι ότι το σκιμερκάνει θόρυβο και γεμίζει συνέχεια νερό. Καμία ιδέα?



Κλείνοντας αμμωνία να βάλω?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01764 seconds with 11 queries