Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #9  
Παλιά 17-12-04, 17:29
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
Και τι σημασια εχει να ξερει ας πουμε οτι το ph του ειναι 7,1 και οχι 7,0 που του λεει το στικ.
το 6,5 με το 7 ??? είναι ???
το ΚΗ & Gh δίδεται με ακρίβεια στα stiks ???


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sot-zoe
Παιδια μην τρελαθουμε και προσωπικα νομιζω οτι δεν χρειαζονται υπερβολες , ενας χομπυστας θα κανει πολυ καλα την δουλεια του με αυτα .
Ενω ενας ψαγμενος που εχει και αλλες απαιτησεις και που παιζει ας πουμε με λιπασματα ιδιοκατασκευες και με οριακα CO2 και θελει να εχει ακριβεις μετρησεις , ε ναι τοτε μαλιστα θελει τεστ ακριβείας ή και ηλεκτρονικα , αλλά αλλο αυτο και αλλο μια απλη μετρηση για να δουμε τι νερο εχει μαλακο ή σκληρο και τι θα κανει και εαν εχει στρωσει το ενυδρειο του .
Και ξανα λεω οτι με ενα στικ και ενα υγρο για αμμωνια ειναι πολυ ενταξει.
&

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jpatou
Εγώ θα συμφωνήσω με τον Σωτήρη. Για αρχή τα sticks είναι υπεραρκετά. Όμως και για ένα προχωρημένο χομπίστα σε ενυδρείο χαμηλών απαιτήσεων μπορεί κάλιστα να γίνετε χρήση των sticks. Αν υπάρχει κάπου πρόβλημα βλέπεις γρήγορα που είναι και μετά μπορείς να κάνεις μετρήσεις με πιο ακριβείας υγρά-μηχανήματα και να κάνεις τις όποιες κινήσεις χρειάζονται..
απάντηση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nkarvounis
Γνώμη μου είναι να υπάρχουν και τα δύο, συχνή χρήση των sticks και μηνιαία ας πούμε χρήση των υγρών. Οπότε και δεν μας κουράζει ο ρόλος του «μικρού χημικού» κάθε εβδομάδα με τα μπουκαλάκια γύρω μας και έχουμε ως σημείο αναφοράς την μηνιαία μέτρηση με τα αντιδραστήρια.

Επ’ ουδενί δεν λεω να φτάσουμε στο άλλο άκρο που είναι η ηλεκτρονική μέτρηση.
Ερώτηση :
Αν είναι να έχεις αμφιβολίες για τις μετρήσεις σου, γιατί να μην έχεις κάτι πιο ακριβείας άμεσα διαθέσιμο??


Δηλαδή τι λεμε εδώ, έχετε τα stick ....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jpatou
Αν υπάρχει κάπου πρόβλημα βλέπεις γρήγορα που είναι και μετά μπορείς να κάνεις μετρήσεις με πιο ακριβείας υγρά-μηχανήματα και να κάνεις τις όποιες κινήσεις χρειάζονται.

... αλλά για να είσαι σίγουρος έχε και τα υγρά...

Εγώ θα επιμείνω στην άποψη μου να υπάρχουν αν όχι μόνο τα υγρά ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ. Τους λόγους του προανέφερα.

Κάνουμε τόσα έξοδα για τα ενυδρεία, θα είμαστε φειδωλοί στην αγορά των test?? Ποιός ο λόγος ??

Μιλάμε για την χημεία του νερού !
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01685 seconds with 11 queries