Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #6  
Παλιά 15-04-10, 16:21
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από iacovos Εμφάνιση μηνυμάτων
Το βαθύτερο σημείο είναι 50 εκατοστά. Έχει ακανόνιστο σχήμα διάμετρος περίπου 180 εκατοστά και την κατασκεύασα από σκυρόδεμα με επίπεδη επιφάνεια. Σκοπεύω να την μονώσω με ειδική μπογιά για να αποφύγω τις διαρροές (και όπως μου έχουν πει δεν είναι βλαβερή για ψάρια). Έχω αγοράσει αντλία η οποία θα κάνει ανακύκλωση του νερού το οποίο θα παρέχεται πίσω στην λίμνη από βράχους. Δεν υπάρχουν δέντρα στον περίγυρο ενώ ηλιοφάνεια θα έχει το καλοκαίρι από τις 14:00-18:00 ενώ τον χειμώνα 11:00-17:00. Σκοπεύω επίσης να φυτέψω πουλιά του παραδείσου (μεγάλα). Από φίλτρα δεν έχω σκεφτεί κάτι. Θα ετοιμάσω κάποιες φωτογραφίες για να μπορώ να σας εξηγήσω καλύτερα

Λίτρα της λίμνης περίπου γνωρίζεις? Αν και εκ πρώτης όψεως δε φαίνεται να μπορείς να βάλεις ΚΟΙ με το βάθος που διαθέτεις, εντούτοις μην στεναχωρηθείς γιατί υπάρχουν πολλές πικιλίες από χρυσόψαρα που θα μπορούν κάλλιστα να διακοσμούν τον μικρό σου εξωτερικό βιότοπο. Δεν θα σου συνιστούσα να κάνεις συνδιασμό πολλών ειδών ψαριών σε μια τόσο μικρή λίμνη. Ακόμα και μεγάλες λίμνες "τέρατα" προσπααθούν να κρατούν 1-2 είδη μόνο.

Η αντλία σο υείναι εξωτερική ή βυθιζόμενη? Γνωρίζεις την δυναμικότητα της σε λίτρα ανά ώρα?

Η σκέψη σου να επιστρέφει το νερό στη λίμνη μέσω καταρράκτη είναι καλή, γιατί οξυγονώνεις το νερό, πράγμα σημαντικό.

Η άμεση ηλιακή ακτινοβολία μεταξύ των ωρών 14-18μ.μ. είναι χάρμα και σε συνδυασμό του ότι δεν έχεις καθόλου δέντρα από πάνω, ακόμα καλύτερα.
Ένας παράδεισος λίμνης!

Oι στρελίτσιες στον περίγυρο της λίμνης δίνουν ένα χρώμα τροπικό είτε μιλάμε για την χαμηλή strelitzia alba είτε για τον γίγαντα strelitzia nicolai που θέλεις εσύ. Καλό θά' ταν να έκανες ένα συνδυασμό των δύο πάντως.

Πρέπει να σκέφτεσαι άμεσα για τον χώρο και το είδος φύλτρανσης που θα χρησιμοποιήσεις γιατί μιλάμε για τον πιο σημαντικό χώρο της λίμνης σου. Εκεί πέρα θα επιτυγχάνεται ο μηχανικός και βιολογικός καθαρισμός του νερού σου, εκεί όπου θα μπορείς να συνδέσεις αντλίες και UV συστήματα.

__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01543 seconds with 11 queries