Θέμα: Απορίες....
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 07-06-12, 14:23
Το avatar του χρήστη Immortal
Immortal Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

Ναι δυστυχώς τα χρυσόψαρα θα πρέπει να μείνουν μέχρι να μπορέσω να τους φτιάξω ένα πιο μόνιμο σπίτι στο μπαλκόνι μου... Σκεφτόμουν να φτιάξω ένα ενυδρείο αλλά επειδή εμπειρία σε DIY δεν έχω και βοήθεια από φίλο δε μπορώ να έχω όσο τη χρειάζομαι + το γεγονός οτι "λεφτά ΔΕΝ υπάρχουν" τα ταλαιπωρώ... Να τα δώσω , όπως εξήγησα δε μπορώ καθώς είναι των κοριτσιών μου και παρόλο που έκανα τη συζήτηση (για να έχουν καλύτερες συνθήκες κλπ κλπ) δεν τσίμπησαν...
Σκεφτόμουν ένα μεγάλο 400-500 λίτρα στο μπαλκόνι μου που ευτυχώς είναι μεγάλο και δεν έχει πολύ ήλιο ή κρύο το χειμώνα και να το κάνω κρύου νερού για τα χρυσοψαράκια μου...
Ασχετο, πήρα και μια wave pump που έχει θεωρητικά απόδοση 4500 λίτρα την ώρα και είναι κατάλληλη λέει από 40 μέχρι 500 λίτρα (έχει ρύθμιση ροής). Πανάκριβη η άτιμη... Αλλά ήταν ή αυτή ή μία κινέζικη από το Pet shop που ψωνίζω οπότε πήρα αυτή γιατί μου φάνηκε πιο αξιόπιστη σα συσκευή. Η κινέζικη δεν είχε ρύθμιση και είχε ονομαστική απόδοση 6000l/h και μου φάνηκε περίεργο...
Που προτείνετε να τη βάλω? Ψηλά και να χτυπάει χαμηλά? Από την απέναντι μεριά από την έξοδο του φίλτρου, σωστά?
Πείτε καμιά ιδέα, γιατί έχω πελαγώσει... Την Eheim σκέφτηκα να τη χρησιμοποιήσω όπως είδα να προτείνεται από εδώ για αντλία από το βαρελάκι με το νερό αλλαγής προς το ενυδρείο με κάποιο λάστιχο, τι λέτε?
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01600 seconds with 11 queries