Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #48  
Παλιά 10-05-07, 09:55
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Νίκο,
Μπορεί να είναι από μάχη με κάποιο άλλο ψάρι ή κάποιο ψάρι να τον δάγκωσε εκεί(σπάνιο)...Πιο συχνά όμως είναι από τραυματισμό ή ερεθισμό από κάποιο σκληρό και ανώμαλο αντικείμενο που μασουλάει...Υπάρχει κάτι που θα μπορούσε να θεωρηθεί ως κάτι τέτοιο?Αλλιώς παίζει και βακτηρική μόλυνση αλλά θα είχε άσχημες συνέπειες μέχρι τώρα...Εκτός και αν την νικάει από μόνος του σιγά σιγά...Ο τραυματισμός όμως παίζει περισσότερο...

Γιώργο,
Για να βγεί ο Hypancistrus θα σου πάρει λίγο καιρό καθώς είναι πολύ καινούργιος ακόμα και σε φοβάται...Ένα κόλπο είναι,αφού βεβαιωθείς οτι είναι καλοφαγωμένος και καλά,να αρχίσεις να ταίζεις μισή ώρα πριν σβήσουν τα φώτα...Έχοντας Corydoras μέσα,αρκετό φαί του θα τρώγεται αν δεν βγαίνει και έτσι γρήγορα θα τολμήσει έξοδο...5 μέρες αφού το κάνεις αυτό,άρχισε να ταίζεις 1 ώρα πριν σβήσουν τα φώτα...Και σύντομα θα μάθει να βγαίνει γρήγορα μόλις ταίζεις έξω Οι δικοί μου πλεον κυκολφορούν σαν να μην τρέχει τίποτα όποτε θέλουν μέσα στον ενυδρείο κατα την διάρκεια της μέρα...Ούτε που το σκέφτονται...Και εγώ έχω βέβαια χαμηλό φωτισμό(λόγω επιπλέοντων φυτών,τύρφης και πολλών ξύλων) όπως απότι φαίνεται στη φωτό έχεις και εσύ...Οπότε πιστεύω θα μάθει να είναι πιο κοινωνικός και ο δικός σου

Καλή επιτυχία στην προσπάθεια!!!
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01485 seconds with 11 queries