Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #90  
Παλιά 28-05-18, 15:25
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυσικα και μονο το εσωτερικο δεν του αρκει. Αυτο που εχω δει και εγω απο προσωπικη εμπειρια ειναι οτι σε φουλ φυτεμενο και οταν υπαρχει περισσεια θρεπτικων σιγουρα θα σκασει μυτη bba στις ακρες των φυλλων σε ξυλα πετρες.Στο 550αρι μου το αντιμετωπισα αυτο με 2 φιλτρα που ειχα οταν εβγαλα το FX5 και μειωθηκε η ροη εβαλα και lilly pipe εξαφανισθηκε χωρις να κανω τιποτε μετα απο κανα 6μηνο το ιδιο συνεβει και σε ενα φιλο μου.ΣΤην αρχη συνηθως για καποιο διαστημα ολα πανε καλα αλλα οσο περναει ο καιρος και συσσωρευονται θρεπτικα αρχιζουν τα προβληματα.
Αυτο που λετε δηλαδη ειναι πως με την προσθηκη 2ου φιλτρου σταδιακα εξαφανιστηκε η αλγη;το lilly pipe.. αυξησε την ροη;
Ρωταω γιατι μπερδευτηκα λιγο ετσι οπως το γραφεται..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Bba ήδη έχω και η περισσότερη είναι στην απέναντι από το φίλτρο πλευρά.
Είχα διαβάσει οτι μπορεί να οφείλεται σε ανεπαρκή κυκλοφορία, ίσως και co2, και γιˊ αυτό έχω παραγγείλει μεγαλύτερο κυκλοφορητή και ένα drop checker για να μετράω.

Εξωτερικό φίλτρο είναι λίγο δύσκολο να βάλω λόγο χώρου, αν χρειαστεί θα βάλω και τους 2 κυκλοφορητες σε λειτουργία.
Μανο τουλαχιστον για την ωρα σιγουρεψου οτι εχεις καλη διαχυση διοξειδιου..την bba τοπικα με οξυζενε 2-3 μερες συνεχομενα με συριγγα!
μεχρι να ρθει ο d.checker κανε μια μετρηση ph-k/h ετσι πανω -κατω που βρισκεσαι με το διοξειδιο ανοιχτο.κι υστερα κοιτας και τα φυτα σου αν κανουν pearling!
__________________
Θέμης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Themis_aqua : 28-05-18 στις 15:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01525 seconds with 11 queries