Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 07-07-13, 19:39
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis2
Ευχαριστώ για την απάντηση! όντως εχεις δίκιο για τα είδη ψαριών...τα έβαλα γιατι και εμένα σαν αρχάριο κάποιος πετσοπας μου ειπε " ναι βάλτα δεν υπάρχει θέμα", για τον γλύφτη μου είπαν φτάνει μέχρι 10cm... το νερό όντως είναι σχετικά μαλακό..το μόνο που κάνω να συμπληρώνω την εξάτμιση με απεσταγμένο...θα ξεκινήσω λοιπόν με αλάτι και σταδιακά 30 βαθμούς ..Ήδη βλέπω μικρά σημαδάκια στις ουρές και κάποιων αλλων ψαριών.....αν κάποιος έχει κάποια γνώμη για τα φάρμακα ας τη μοιραστεί μαζι μου!
Σχεδον ολοι ετσι αρχισαμε, οποτε μη σε κανει να νοιωθεις ασχημα. Ορεξη να διορθωσεις τα πραγματα με διαβασμα να εχεις και θα γινουν ολα. Θα βρεις τα παντα εδω μεσα.

Κατι ασχετο, το απεσταγμενο δεν το θεωρω την καλυτερη λυση για το ενυδρειο. Μπορει να ειμαι υπερβολικος ισως, αλλα δεν θα ηθελα να βαζω στο ενυδρειο μου κατι που δεν ειναι φτιαγμενο για ανθρωπινη χρηση, με την πιθανοτητα ελλειπους ελεγχου παραγωγης και αποθηκευσης αρκετα μεγαλη. Αλλωστε, τετοια σκευασματα αν μεινουν στο ηλιο για ωρες, μπορει να γινουν πολυ επικινδυνα. Η λυση ειναι η αντιστροφη οσμωση, που αργα ή γρηγορα θα χρειαστεις για να προσφερεις μαλακο νερο στα ψαρια σου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apostolis2
όντως ειναι μια λύση...πιστεύω καλύτερα να ξεκινήσω με αλατι και θερμοκρασία σε όλο το ενυδρείο, γιατί απο ότι βλέπω 3-4 στιγματάκια υπάρχουν κ στις ουρές άλλων ψαριών, άρα υπαρχει διάδοση?...λένε οτι δεν πειράζει τα ψάρια γιατί δεν είναι φαρμακευτική αγωγή...απλά σκεφτόμουν μήπως παράλληλα με το χιον-αλατι χρησιμοποιήσω και τα αντίστοιχα φάρμακα για ικ.
Και τα δυο μαζι δεν θα τα χρησιμοποιουσα. Γενικως δεν θελω να χρησιμοποιω φαρμακα, οπως ξαναειπα. Δεν ξερεις τι μπορει να προκαλεσουν. Θα προχωρουσα στη φυσικη καταπολεμιση της ασθενειας, που φαινεται οτι εξαπλωθηκε ηδη. Αν η διαγνωση γινεται αμεσως, ισως να μην προλαβει να εξαπλωθει. Αν δεν γινει, απαιτειται θεραπεια σε ολο το ενυδρειο. Ο κινδυνος σε αυτη την περιπτωση ειναι αν θα αντεξουν ολα τα ψαρια την υψηλη θερμοκρασια και το αλατι.

Να τα παρακολουθεις καθημερινα και να παρατηρεις αν ανασαινουν βαρια στην επιφανεια. Φροντισε να υπαρχει καλη αναταρραξη της επιφανειας με το φιλτρο, ωστε να οξυγονωνεται καλα το νερο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01710 seconds with 11 queries