Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 02-01-13, 14:48
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον ξερω θα φάω κραξιμο απο μεριδα φιλων μου αλλα αν και εχω γραφτεί σε 2 θαλασσινά φόρα ειπα να γραψω εδω για τις πρωτες ερωτησεις για να ειμαι μεταξυ φιλων .
Παμε να σας ρωτησω .... σκεφτομαι για θαλλασινο ενυδρειο reef στο σαλονι μου μια και απο πολλες μαχες η συζυγος εδωσε την αδεια .. οι διαστασεις που μπορουν να μπουν ειναι 100 μηκος 70 πλατος 60 υψος οριακα αλλα θα ειναι αρκετα μεγαλο για τον χωρο με οτι συνεπαγεται σε εξοπλισμο αλλα και απο γκρινια ... αυτο που σκεφτομαι ειναι ενας κύβος 70 χ70 χ60 υψος σαν επιλογη δεν ξερω αν ειναι καλες αυτες οι διαστασεις ? φυσικα θα εχει σαμπ και στις 2 περιπτωσεις ....

θα μπορουσατε να μου προτεινεται σκιμμερ και φωτιστικο για τις 2 περιπτωσεις φυσικα δεχομαστε και ιδιοκατασκευες στον φωτισμο ως γνωμη ...απλα να πω οτι ναι μεν θα ξεκινήσω χαλαρα στην αρχη αλλα θα ηθελα ο εξοπλισμος να καλυπτει και πολυ υψηλες απαιτησεις σε ενα reef ενυδρειο ...
οτι ποιο αθορυβο παρακαλω

υγ. δισκαδες μην κραξετε πολύ ε
Καλή αρχή Χρήστο , εμένα οι δυο διαστάσεις μου φαίνονται οκ και σου προτείνω να πας στην μεγαλύτερη λύση γιατί θα μπορέσεις να βάλεις και κάποια τανκ που είναι πολύ κινητικά και ο εξοπλισμός θα είναι σχεδόν ο ίδιος έτσι και αλλιώς (την γκρίνια δεν την γλιτώνουμε )
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01337 seconds with 11 queries