Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #32  
Παλιά 21-11-09, 12:53
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

..Καλά μου έλεγε ο Γιώργος οτι θα μου σπάσουν τα νεύρα με το διάβασμα....
Τίποτα δεν είναι δεδομένο για τα ψάρια, και ας βγεί ένας να μου πει οτι ότι διαβάσεις ΕΚΕΙ για τα ψάρια είναι.."Ευαγγέλιο"..
Σε διαφορετικά σαιτ ΚΑΙ βιβλία διαβάζω εντελώς διαφορετικές απαιτήσεις νερού για τα ίδια ψάρια, οπότε ότι κάνω θα είναι στο "περίπου" και βλεποντας και κάνοντας.
Για να το κάνω πιο συγκεκριμένα πχ για τα σκαλάρια έχω βρεί οτι θέλουν θερμοκρασία απο 24 μεχρι 27 αλλά αν είναι "Αλτουμ" πάει στο 30...
Το νερό να είναι όξινο απο 6 ph αλλά μπορεί να είναι και αλκαλικό 7,5...
Σκληρότητα νερού απο 4 εως....10
Μέσα σε αυτή τη τεράστια γκάμα συνθηκών ο καθένας επιλέγει κάποιες συγκεκριμένες τιμές που τον βολεύουν(???) και λέει οτι αυτές είναι!!.
Έτσι και με τον Labeo bicolor πχ (που τελικά τον αφαιρώ απο τη σύνθεσή που σκέφτομαι και επίσης κρατάω και αυτό για το ένα και όχι 2 μικρά κοπάδια και με μεγαλύτερο αριθμό ψαριών...)
Αλλού έχω δεί οτι δεν ενοχλεί άλλα ψάρια ούτε του είδους του αλλα ούτε άλλων ειδών, και αλλού διάβασα οτι μερικές φορές είναι επιθετικός προς τα άλλα είδη...
Όσο για τον μονομάχο τι να πούμε (που μαλλον θα τον αφαιρέσω και αυτόν απο τη σύθεση..) τι να πώ.. ναι να τον βάζουμε μόνο του γιατί είναι επιθετικός και ενοχλεί άλλα ψάρια ...Προτείνεται όμως και για κοινωνικά ενυδρεία και ο περισσότερος κόσμος τον τοποθετεί εκεί χωρίς προβλήματα, και ακόμα και απο δω μέσα έχουμε πάρα πολλά τέτοια παραδείγματα....
Πιαστο αυγό και κούρευτο δηλαδή...


Για να αλλάξω θέμα ήρθαν τα φυτά από Γερμανία σε άριστη κατάσταση και σε μεγάλο μέγεθος. Είχα παραγγείλει πολύ περισσότερα από ότι νόμιζα και το κατάλαβα βλέποντας τα...4 ώρες δούλευα!!! .Το πραγματικό αποτέλεσμα θα το δώ μετά απο λίγους μήνες γιατί δεν ξέρω πραγματικά πως θα είναι στο τελικό στάδιο ανάπτυξης τα φυτά..
Δεν μπόρεσα να μην κρύψω σχεδόν και το διάδρομο... άλλαξα το ένα μικρό ξύλο με ένα άλλο κλαι πρόσθεσα 2 μικρές πέτρες..θέλω φουλ φυτά αλλά και χώρο για κολύμπι, οπότε εκτός από την πλάτη και άλλα 2 φυτά που θα πάρουν ύψος λογικά, νομίζω οτι όλα τα άλλα που διάλεξα δεν ξαπερνούν τους 10-12 πόντους οπότε θα έχω πετύχει αυτό που 'ηθελα.... "εντυσα" ξύλα και πέτρα με riccia kai java moss και ο Θεός βοηθός..
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01840 seconds with 11 queries