Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-08-09, 17:01
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή Βιότοπος Αμαζονίου ή Κοινωνικό Φυτεμένο;

Καλησπέρα και καλό χειμώνα σε όλους...
Μετά απο 4μινη αποχή απο το χόμπι τελικά δεν άντεξα άλλο μακρυά του ..
Ότι άλλο και να έκανα ήξερα οτι θα επέστρεφα στα ενυδρεία..Κάποιος,Κάπου,Κάποτε θα με ξανάβαζε στο τρυπάκι..Και αυτό έγινε οταν ενας φίλος μου,αποφάσησε να στήσει και αυτός ενα ενυδρείο...Μου σύστησε εναν φίλο του ιχθυολόγο που να πς την αλήθεια δεν ήξερε την τύφλα του απο τροπικά..
Οπότε αφού ξανάψαξα στο φόρουμ για πληροφορίες θαμπώθηκα απο μερικά ενυδρεία μελλών..

Έτσι για αρχή αποφάσησα να αφήνω το ξερακιανό tanganyiko-ενυδρείο..Αν και τα ψάρια απο την συγκεκριμένη λίμνη έχουν καταπληκτική συμπεριφορά...Είναι σχετικά άχρωμα,αργοκίνητα..
Οπότε αποφάσησα να κάνω ενα φυτεμένο..Ξανάρχισα το διάβασμα και (ξανα)κατέληξα οτι το ενυδρείο μου μόνο κατάλληλο για φυτεμένο δεν μπορείς να το πείς..

Οπότε έβαλα για αρχή αγγελία για να χαρίσω τα ψάρια και αργότερα αγγελία να πουλήσω το ενυδρείο..

Σήμερα,έψαξα τις αγγελίες και βρήκα αρκετά πράγματα σε καλλές τιμές που είτε τα <<χτύπησα>> είτε που θα τα <<χτυπήσω>>..

Αυτή είναι η ιστορία για το πώς σκέφτηκα να ξαναμπώ στο άθλημα..Και υπόσχομαι να ξαναμπώ δυναμικά!

Λοιπόν..Επειδή όπως είπα το ενυδρείο μου είναι αρκετά μακρόστενο θα αντικατασταθεί με ένα άλλο(είτε DIY-είτε έτοιμο-είτε απο αγγελία) με μέγιστο μήκος 80cm..
Για φωτιστικό,είδη βρήκα μια αγγελία για ενα κρεμαστό με 2Χ24W λάμπες..
Απο φίλτρο το 2213 αν και αρκετό,θα αντικατασταθεί με ενα 2215(που και αυτό το βρήκα σε αγγελία)..

Τώρα με <<καίει>> ένα άλλο πρόβλημα..Σύγουρα το ενυδρείο θα είναι Νοτιας Αμερικής...100%..Το θέμα είναι τι να προτιμήσω;Ξερακιανό ή φυτεμένο κοινωνικό;

Προσπαθώ να φτιάξω ένα πλάνο πρίν αρχίσουν τα σχολεία..Μέχρι τοτε θα εχουν αγοραστεί σχεδόν ολα,ωστε να μην αλλάξω γνώμη αργότερα .

Αυτά για αρχή..Συγνώμη αν σας κούρασα με το κατεβατό..
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01540 seconds with 11 queries