Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 24-09-22, 12:30
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή Ξεκίνημα νέου μικρού φυτεμένου - βοήθεια

Καλημέρα σε όλους!
Ετοιμάζομαι να στήσω ένα μικρό φυτεμένο 35 λίτρα κι θα ήθελα κάποιες γενικές πληροφορίες από τους έμπειρους!😊
Δεδομένα:
1. Ενυδρείο: 35 λίτρα (χωρίς καπάκι)
2. Φυτεμένο με εύκολα φυτά και ίσως δοκιμή κάποια μέτριας δυσκολίας!
3. Φωτισμός: Φωτιστικό LED 12 watt (περίπου 900 lumens) με 27 led 6-7K kelvin και 9 led 10K kelvin (μπλε). Υπάρχει δυνατότητα και για 2ο έξτρα φωτιστικό 3 watt στα 6-7Κ kelvin.
4. Διακόσμηση: Ένα ή δυο κομμάτια ξύλο, ίσως και κάποια πέτρα μη ασβεστολιθική.
5. Ζωντανοί οργανισμοί: Αρχικά τίποτα. Ίσως μελλοντικά κάποια γαρίδα, ίσως σαλιγκάρι, ίσως κ τελικά τίποτα.
6. Νερό σκέφτομαι μισό μισό από το φίλτρο 5 σταδίων που έχω για το πόσιμο! PH δικτύου 7-7,5
5. Υπόστρωμα φυτόχωμα χωρίς προσθήκες λιπάσματος αφού πρώτα το κοσκινίσω.

Απορίες:
1. Με πόσες ώρες φωτισμό να ξεκινήσω; 5-6; Και σταδιακή αύξηση; Επίσης μπορώ να χρησιμοποιώ το 2ο φωτιστικό (3 watt) επιπλέον για κάποια ώρα της φωτοπεριοδου; Πχ 6 ώρες 12watt +1 ώρα 12+3 watt? Ή να αφηνω μόνα τους τα 3 watt για 1 στο τέλος; 🙄
2. Για CO2 δεν σκέφτομαι μια μόνιμη λύση! Θα μπορούσα όμως στην αρχή να έβαζα μέσω diy κατασκευής (με ζάχαρη) ώστε να δώσω «εκκίνηση» στα φυτά; Ειδικά αν επέλεγα κάποιο χαμηλό φυτό τύπου γκαζόν. Μετά όμως σταματώντας το diy CO2 θα είχα θέμα;
3. Υπάρχει λόγος τελικά να κάνω ανάμιξη του νερού δικτύου με του φίλτρου πόσιμου που έχω για να μειώσω PH σκληρότητα ειδικά αν δεν βαλω ζωντανούς οργανισμούς;
4. Με φυτά μόνο νομίζω οι αλλαγές νερού μπορούν να είναι αρκετά Αραιές, σωστα;

Αυτά τα λίγα προς το παρόν!!😁 Είμαι εν αναμονή να βουλιάξει το ξύλο και να ξεκινήσω προσπάθειες στησίματος!

Ευχαριστω προκαταβολικά όλους όσους μπουν στον κόπο να μου απαντήσουν 🙏
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01591 seconds with 11 queries