Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #128  
Παλιά 08-08-10, 22:21
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

....κανω ενα up μιας και το προβλημα εχει παραμεινει ακριβως εκει..
Ειμαι σε διακοπες και εκανα μια επισκεψη στο σπιτι για ενα βραδυ απλα να δω το ενυδρειο (θερμοκρασίες,κινέζικη ταίστρα, εξάτμιση νερού κλπ..) και να ξαναφυγω μιας και ειμαι κοντα.Πιστευω απο το Σεπτεμβρη να τα ξαναπουμε εκτενεστερα..
Οι παραμετροι του νερου μου εξακολουθουν να θυμιζουν...ταγκανικα(!) και η μονη λογικη (κατ εμε) εξηγηση ειναι αυτο που λεει φιλος οτι φταιει ο ΛΑΤΕΡΙΤΗΣ.
Πιθανο να ειρθε το πληρωμα του χρονου που απελευθερωνει τις μεγαλυτερες ποσοτητες καποιων ουσιων του και μεχρι να εξασθενησει θα βλεπω αυτο το παραδοξο..(βεβαια οταν μετραω σιδηρο και φωσφορο χωρις να εχω κανει προσθηκη τα μετραω...ΜΗΔΕΝ, δεν ξερω αν απελευθερωνονται η οχι και απο δαυτα!..)
Βεβαια δεν συζηταμε το ενδεχομενο να αφαιρεθουν ...500γραμμαρια ( στο περιπου λεω δε θυμαμαι καθολου ποσο εχω βαλει το εχω καπου γραμμενο) λατεριτη που βρισκονται ...9 μήνες κάτω απο..20-25 κιλά χαλίκι..
Θα μπορουσα βεβαια να αυξησω τις αλλαγες νερου, που εγω αντιθετα τις εχω μειωσει προκειμενου να αυξησω τα ΝΟ3 γαι τα οποια εκτος απο αυτο το μετρο χρησιμοποιω ΚΑΙ συμπληρωμα..
Η κατασταση αυτη συνδιαζεται με προβλημα αλγης - αφου κατεφυγα στη χρηση ερυθρομικηνης για να απαλλαγω απο την BGA και τα καταφερα, 20 περιπου μερες μετα ΑΦΑΙΡΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΛΓΗ ΜΕ ΤΙΣ ΧΟΥΦΤΕΣ καθε εβδομαδα απο τα ιδια φυτα....
Εχω αραιωσει τη λιπανση σε 1 φορα τα παντα ολα ανα 15 ήμερο και εχω κανει το φωτισμό 6 ώρες εδω και 2 μήνες..
Απο Σεπτέμβρη θα εξετάσω λύσεις, ίσως αυξήσω πάλι τις αλλαγές νερού και επαναφέρω τύρφη??? δεν ξέρω παιδιά αλλα είναι κρίμα να ασχολούμαι τόσο πολύ και το ενυδρείο μου να παρουσιάζει εικόνα....παρατημένου!!!!
ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pavlos2003 : 08-08-10 στις 23:32 Αιτία: .
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,13193 seconds with 11 queries