Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #125  
Παλιά 27-06-10, 08:32
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pavlos2003 Εμφάνιση μηνυμάτων
...Αυτο με τα άλατα ούτε που ξέρω τι είναι, δεν έβαλα υπόστρωμα κάτω απο το χαλίκι παρά μόνο μισή ποσότητα ( απο αυτή που σύστηνε το σκεύασμα για τα λίτρα μου) ΛΑΤΕΡΙΤΗ , και 5 ταμπλέτες στο βυθό [δεν αποκλείω την περίπτωση τραβώντας βαλισνέρια για ξερίζωμα καθώς η μία ξεριζώνει την άλλη, κάποια απο το βάθος να έχει βγάλει καμιά ταμπλέτα στην επιφάνεια του χαλικιού, θα πρέπει να το ψάξω αυτο - θα είναι πλέον κάποιο μικρό κομμάτι..]

...και πάλι ακόμα και χωρίς χρήση τύρφης δεν είναι λίγο παρανοικό να έχω τιμές βρύσης ύστερα απο τόσους μήνες λειτουργίας με την διαδικασία που περιέγραψα παραπάνω??

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36084&page=2 εδώ στο κάτω μέρος περιγράφω το πως λειτουργεί το ενυδρείο την περίοδο που έκανα την αγορά της Α.Ο., χωρίς να έχω κανένα πρόβλημα με την άλγη που ξεκίνησε λίγο αργότερα μέχρι σήμερα , εκεί περίπου είχα σταματήσει πλέον και την τύρφη που λέει ο φίλος και σιγά σιγά άλλαξαν οι παράμετροι προς το χειρότερο....

Υποψιάζομαι οτι κάποια κοτσάνα πρέπει να έχω κάνει αλλα είναι αδύνατο να το σκεφτώ, έχω μπλοκάρει...
διαπιστώνω μάλιστα οτι πρίν λίγες μέρες "ορκιζόμουν" στο RAVEN οτι δεν έχει αλλάξει τίποτα στη λειτουργία του ενυδρείου μου - εκεί που είχα ανο΄ξει θέμα με πρόβλημα για τις άλγες, και τώρα ξαφνικά "ξεφουρνίζω" οτι υπήρξε παύση τύρφης, αλλαγή παραμέτρων και εμφάνιση μέχρι έξαρση των άλγεων.....


Για τις αλγες σιγουρα φταιει η αλλαγη παραμετρων, αλλα για τις σκληροτητες δεν το βρηκαμε ακομα, ειδικοτερα οταν λες οτι η τυρφη εχει σταματησει εδω και καιρο, οποτε δεν μπορει να ευθυνεται.
Ουτε οι ταμπλετες, επισης.

Το πιο πιθανο ειναι ο λατεριτης.
Μερικες φορες μπορει να εχει σχιστολιθικα/ασβεστολιθικα ιζηματα τα οποια σιγα σιγα λιωνουν και ανεβαζουν τη σκληροτητα.

Δοκιμασε να ριξεις ακουαφορτε στο λατεριτη σου εκτος ενυδρειου και πες μας.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01553 seconds with 11 queries