Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #5  
Παλιά 23-05-12, 20:37
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Οσον αφορα το στρωσιμο, ο καλυτερος τροπος ειναι η αμμωνια (καθαρη η με την παραλλαγη της μεθοδου με τροφες. Προσωπικα εμπιστευομαι την πρωτη ως καθαροτερη) αλλα επειδη ολοι οι καινουργιοι βιαζονται να δουν το ενυδρειο με ψαρια ξερω πως υπαρχουν ελαχιστες πιθανοτητες να το κανεις.
Οποτε βρες μπολι και μην πεταξεις λεφτα για χυμους με υποτειθεμενα βακτηρια και αλλα χαζα.
Οι γνωστοι τροποι στρωσιματος ειναι οι εξεις:

1. ΜΕ ΚΑΘΑΡΗ ΑΜΜΩΝΙΑ ειναι ο καθαροτερος τροπος να στρωσει ενα ενυδρειο. ριχνουμε καθε μερα αμμωνια μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος (περιπου εναμισι μηνα κραταει)

2. ΜΕ ΤΡΟΦΕΣ ειναι μια παραλλαγη του πρωτου τροπου παραγοντας την αμμωνια με το να ταιζεις καθε μερα με τροφες που σαπιζουν. Υπαρχουν υπερμαχοι της μεθοδου αλλα και επικριτες της για διαφορους λογους.

3. ΜΕ ΜΠΟΛΙ ο πιο γρηγορος τροπος και ο περισσοτερο χρησιμοποιουμενος.
Απλα βαζεις μεσα στα φιλτρα σου λιγη βρωμα απο ενα ηδη στρωμμενο φιλτρο απο ενυδρειο που δουλευει. Ο τροπος αυτος παντα εγκυμονει τον κινδυνο μεταφορας ασθενειων και παρασσιτων αν υπαρχουν απο το δοτη, οποτε προσεχουμνε να μην μπολιασουμε απο ενυδρειο που περασε προσφατα καποια ασθενεια. Επισεις αν επιλεξεις αυτο τον τροπο -που ειναι σχεδον σιγουρο- φροντισε να βαλεις το ψαρακι μεσα μερικες ωρες πριν βαλεις το μπολι για να μην παιθανουν τα βακτηρια απο ελειψη τροφης (αμμωνια)

4. ΜΕ ΨΑΡΙΑ ο πιο απανθρωπος τροπος. Βασανιζουμε τα ψαρια βαζοντας τα να ζησουν σε ενα περιβαλλον αμμωνιας που τα ιδια παραγουν μεχρι να ολοκληρωθει ο κυκλος. Ακομα κι αν την παλαιψουν και επιβιωσουν ειναι σιγουρο πως θα εχουν προβληματα σε ολη τη συντομη ζωη τους

5. ΜΕ "ΒΑΚΤΗΡΙΑ ΣΕ ΖΟΥΜΙ" οκ, πολλοι υποστηριζουν οτι τα "μαγικα παραμυθομπουκαλα" οντως περιεχουν ΖΩΝΤΑΝΑ βακτηρια -τα οποια αν δεν βρουν αμμωνια οπως ξερουμε ολοι πεθαινουν απο ασιτεια... τεσπα- κατα τη γνωμη μου βεβαια -οπως και παρα πολλων ανθρωπων που ασχολουνται με το χομπυ- αν επιλεξεις στρωσιμο με αυτο το "μαγικο" τροπο στην ουσια ριχνεις ενα placebo μεσα στο ενυδρειο σου και στρωνεις με τα ψαρια σου, αλλα χωρις να το γνωριζεις.
Οτι και να χουν μεσα τα μπουκαλακια απλα ΜΗΝ επιλεξεις αυτη τη μεθοδο μια και ειναι -τουλαχιστον- αμφιλεγομενη η επιτυχια της (το 99% των ανθρωπων που τα δοκιμασαν ετσι κι αλλιως λενε πως δεν κανουν τιποτα οποτε... )

6. ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΜΕ ΥΠΟΜΟΝΗ αυτο τον τροπο τον εχω διαβασει αλλα ουτε εγω εχω καταλαβει πως δουλευει και αν πραγματικα δουλευει... Και ουτε και με απασχολει οσο υπαρχουν οι σιγουρα καλυτεροι τροποι της αμμωνιας ή του μπολιαζματος που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΕΝΑ σιγουρα λειτουργουν.


Αυτοι ειναι οι γνωστοι τροποι, τωρα κατα τη γνωμη μου το επομενο που θα κανεις ειναι να βαλεις αγγελια με την περιοχη σου και να ζητησεις μπολι απο καποιο υγειες ενυδρειο (που κατα προτιμηση να εχει μια σχετικη ιχθυοφορτιση)
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01719 seconds with 11 queries