Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 05-10-17, 14:37
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
ο ενυδρείο σου είναι πολύ μικρό για 10 ψαράκια.
Μου είπε ο κ. Ψαροπώλης ότι για κάθε λίτρο ενυδρείου μπορώ να βάλω ψάρια συνολικού μήκους 1 εκατοστό. ΑΡΑ σε 30 λίτρων ενυδρείο μπορώ να έχω αθροιστικά
30 εκατοστά μήκος ψαριών. ΠΟΙΟ είναι το σωστό;

Οποτε μπορεις να βαλεις ενα ψαρι 30cm στο ενυδρειο σου?Ή 2 των 15 με αυτη τη λογικη?
Για σκεψου το λιγο...θα καταλαβεις οτι δεν ισχυει.

Δυστυχως, προκειται για παλια και κυριως "μπακαλιστικη" πρακτικη, που εχει στειλει απειρα ψαρακια στο αλλο κοσμο και συνεχιζει να στελνει.

Κάνε αλλαγές νερού τουλάχιστον ανά 2 μέρες και πάρε οπωσδήποτε ένα τεστ αμμωνίας να δούμε τουλάχιστον αν έχει στρώσει το ενυδρείο.
Από τα 30 λίτρα, πόσο νερό να βγάζω ανά 2 μέρες; Και για πόσο καιρό να γίνεται αυτό; Η αλλαγή του 30%, 3 φορές τη μέρα, για 3 μέρες, που αναφέρθηκε παραπάνω, δεν είναι υπερβολική;

Το νερο σου αυτη τη στιγμη ειναι τοξικοτατο για τα ψαρια, οπως φαινεται. Γι' αυτο σου προτεινουν τα παιδια εκτακτες αλλαγες νερου.

Μην βάλεις σε καμία περίπτωση αλλά ψαράκια.
Τι φίλτρο έχεις; Βιολογικό υλικό έχει μέσα;
Υαλοβάμβακα και από κάτω Siporax. Τι είναι το βιολογικό υλικό;

Το siporax.

Υπόστρωμα έχεις στο ενυδρείο; Φυτά;
Τι είναι το υπόστρωμα; προφανώς δεν έχω υπόστρωμα. Φυτά έβαλα τεχνιτά.


Αυτη τη στιγμη ειναι το λιγοτερο. Τα ψευτικα φυτα θα ελεγα να τα βγαλεις. Μπορει να τραυματισουν τα ψαρια σου και δεν προσφερουν τιποτα στο νερο σου. Μονο κακο μπορει να κανουν, μαλιστα, αν βγαλουν καποια ουσια καποια στιγμη.
Οταν διορθωθουν τα υπολοιπα θα δουμε για αληθινα φυτα.
Απλα καλο ειναι να καταλαβεις οτι απο τις οδηγιες που εχεις παρει απο το καταστημα, μονο προβληματα ειχες και θα εχεις. Δυστυχως, αλλη μια κακη αρχη (οπως καναμε και οι περισσοτεροι), που απο εσενα εξαρταται αν θα εχει θετικη εξελιξη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01912 seconds with 11 queries