Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 08-11-09, 20:27
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Satriani Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ενα ντελτεκ 600 μπορει να βαλει ανθρακα και αντιφωσφορο.
Οποτε εχει σκιμερ και χημικο φιλτρο σε ενα μαραφετι που δεν εχει μεγαλη καταναλωση ρευματος.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από froleon Εμφάνιση μηνυμάτων
Γι'αυτό και εγώ του είπα του ανθρώπου αναλόγως το σκιμμερ. Αυτό το σκιμμερ είχα υπόψιν και το έχω δεί με τα μάτια μου να δουλεύει μια χαρά, και να χωράει και ανθρακα και αντιφωσφορο. Και εμένα όταν μου το είπε το φιλαράκι μου τον έβγαλα τρελό. Αλλά όταν είδα το ενυδρείο του μόνο με σκιμερ να δουλεύει τρελάθηκα. Γιαυτό τον λόγο το πρότεινα και στον φίλο. Μπορείς να δώσεις κάτι παραπάνω στο σκιμερ και γλιτώνεις πολλά άλλα έξοδα.
-------------------------
Εσύ φίλε Βασίλη (sifnos) τι ενυδρείο έχεις αν επιτρέπετε; Και τι φίλτρα χρησιμοποιείς;
εγω εχω 160 λιτρα skimmless με βιολογια που περιμενω να αναπτυχθει στο νεκρο βραχο με σαμπ το οποιο προς το παρον εχει μονο DSB ανθρακα και αντιφωσφορο συντομα chato.Επισης μπροστα μου εχω ενα κυβακι 60*60*60 (220 λιτρα περιπου) το οποιο μαλλον θα γινει θεματικο acropora cube με μικροψαρα αυτο θα παιξει με πολυ μεγαλο σαμπ,γιατι θελω στο μελλον να εχω ενα 120*70*50 ενυδρειο.μεσα θα εχει cryptic zone και μακροαλγες.ακομα δεν εχω καταληξει ισως το ρεφιου να μπει στην πλατη του ενυδρειου.
Και η αποψη μου.....
ΜΕΣΑ στο σκιμμερ ανθρακα και αντιφωσφορο δε βαζουμε.δεν υπαρχει λογικη σε κατι τετοιο.το Θεωρω ακρος παραλογο τουλαχιστον για καποιον ο οποιος ξερει τι ειναι το σκιμμερ και το εχει δει να δουλευει.στο προαναφερθαν σκιμμερ το χημικο φιλτραρισμα γινετε μετα την αποβουτηρωση του νερου.μπορουμε να επιλεξουμε ενα μερος στο σαμπ ή το εξωτερικο φιλτρο μας κατα προτημηση χαμηλης ροης και μεγαλης επιφανιας συναλλλαγης για καλυτερα αποτελεσματα.Προτειμω να εχω πρωτα σκιμμερ και μετα ανθρακα και αντιφωσφορο.Πολλοι ωστοσο πραττουν το αναποδο.Επισης χρησιμοποιω νεκρο βραχο με αφρο πολυουρεθανης μαλιστα πανω του και δεν εχω εξωτερικα φιλτρα και δεν υπαρχει κανενας κανονας γι αυτο.επισης ο ζωντανος βραχος δεν ειναι σιγουρο πως θα σου δωσει κατευθειαν βιολογια στο ενυδρειο.Γενικα ειμαι κατα του οικομικου δεδομενου του ζωντανου βραχου.Ωστοσο στον χομπι δεν υπαρχει μια οδος ενας μπουσουλας.Κοραλλια μεγαλωνουν και σε ενα ποτηρι με νερο.Οποτε ειμαι ανοιχτος σε καθε αποψη και σε οτιδηποτε διαφορερτικο ρωταω για να μαθαινω...και απο τη στιγμη που ο ομηλιτης μου εχει το θαρρος της γνωμης του και ξερει τι γραφει δεν εχει κανενα προβλημα να απαντησει στις ερωτησεις μου.

ΥΓ. Ξεχασα..το μεγαλο μου αποθημενο...οι αναπαραγωγες....ασοψετε η ελειψη χωρου. ειχα για λιγο καιρο 450 λιτρα σαν σταθμο αναπαραγωγης...λαθος σχεδιασμος δε δουλεψαν καλα τα πραγματα εκει. και μιας και τα λεμε εδω περα σκεφτομαι να αξιοποιεισω ενα 3 μετρο ενυδρειο στου ΠΣΦΕ κατι σε fish only με πεταλουδες ισως ενα μωβ τανγκ που ειναι το αγαπημενο μου ψαρι...θα δουμε.
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01720 seconds with 11 queries