Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #26  
Παλιά 12-03-06, 00:40
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Thumbs up Αφαίρεση αρσενικού & καταμέτρηση μωρών:

Ηρθε το πλήρωμα του χρόνου λοιπόν και ο επιμελής και στοργικός πατέρας, αφού ολοκλήρωσε το έργο της πρώτης του γέννας, παρέδωσε την σκυτάλη για την συνέχεια... στην αφεντιά μου !

Βγήκε από το ευρύχωρο 50λιτρο εξουθενωμένος από την προσπάθεια και στριμώχθηκε (προς το παρόν φυσικά) σε 4 λίτρα φρέσκο, γεμάτο βιταμίνες νερό, για να μπορέσει να ανασυγκροτήση τις δυνάμεις του και να στοχαστεί το μέλλον...

Κατόπιν, μια μεγάλη επιχείρηση έλαβε χώρα στο δωμάτιο που φιλοξενεί το συγκεκριμένο ενυδρείο: Αφού πρώτα έγιναν οι κατάλληλες προετοιμασίες, βγήκε προσεκτικά με κανάτα, περίπου το 90% του νερού και μπήκε σε μεγάλη λεκάνη με έντονο δυνατό φως από πάνω, για να μπορώ να βλέπω τα μικροσκοπικά ψαράκια και να τα συλλαμβάνω με ποτηράκι ή μεγάλη σύριγγα (χωρίς την βελόνα φυσικά). Ο βυθός καθαρίστηκε με αναρρόφηση και το φρέσκο νερό μπήκε στο ενυδρείο, αραιώνοντας τις βλαβερές ουσίες που παραμόνευαν την υγεία των μικρών Μονομάχων...

Τα μικρά στη λεκάνη, συνελήφθησαν με την ανωτέρω διαδικασία και ξαναγύρισαν στην ασφαλή αγκαλιά του γνώριμου γι αυτά χώρου... Οσο για το κοντέρ του μετρητή? Αυτό σταμάτησε στο... 87 !
Ναι..! 87 μικρά Μονομαχάκια βρέθηκαν στη λεκάνη και εκτιμώ ότι μερικά ακόμη βρίσκονταν μέσα στα φυτά του ενυδρείου, κρυμμένα! Σύνολο δηλαδή, περίπου 100 ψαράκια ! Εύχομαι να ζήσουν όλα και να είναι υγιή (τα σκατούλια μου !)

Βέβαια, αυτό μου δημιουργεί ένα μικρό ευχάριστο πρόβλημα σε 2-3 μήνες περίπου, αλλά σκέφτηκα ήδη τη λύση και πιστεύω ότι μέχρι τότε θα μπορέσω και να την υλοποιήσω...
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 12-03-06 στις 01:00
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01893 seconds with 11 queries