Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 06-03-06, 19:00
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mariel
συγχαρητηρια !!!! οντως ειναι μαγικο το θεαμα!! ποιο ζευγαρι ειναι? λοιποιν, μολις τελειωσουν, βγαλε τη θηλυκια κι ασε το φως συνεχεια ανοιχτο. εχεις παρει microworms απο το συλλογο? ξεκινα κι απο τωρα προσπαθειες να εκκολαψεις αρτεμιες,γιατι συνηθως τις πρωτες φορες κατι δεν παει καλα,οποτε καλο ειναι να πειραματιστεις λιγο στην αρχη
Ο δικός σου αρσενικός με την μεγάλη-κόκκινη θηλυκιά που μου έδωσες.
Η διαδικασία κράτησε μιάμιση ώρα περίπου και νομίζω ότι μέτρησα χονδρικά, καμιά 250αριά κάτασπρα αυγά, να βάζουν στη φωλιά. Τα πιο πολλά τα μάζεψε η θηλυκιά από κάτω... Μετά όμως, την έκανε του... αλατιού! Ετσι την έβγαλα αμέσως και τώρα ξεκουράζεται μόνη της στο 15άρι, γιατί με την αδελφή της, την μικρή-μπλε, μόλις βρεθήκανε μαζί, ΣΚΟΤΩΘΗΚΑΝΕ ! Τέτοιο δάγκωμα δεν έχω ξαναδεί ! Οσο για τη μικρή, αναγκάστηκα να χωρίσω το 12άρι του Κλαύδιου στη μέση και την έβαλα εκεί.
Τώρα, από αρτέμια ξέρω. Εχω κάνει αρκετές φορές με επιτυχία. Μicroworms δεν έχω. Μόνο αρτέμια δεν κάνει?
Το μεγαλύτερο πρόβλημα πάντως είναι που θα βάλω τον αρσενικό σε λίγες μέρες. Μάλλον θα αναγκαστώ να χωρίσω και το 15άρι, αλλά είναι δύσκολο, γιατί είναι 6γωνο...
Κάτι άλλο που παρατήρησα, η φωλιά που είχε κάνει ο αρσενικός πριν, ήταν μόνο καμιά 25αριά φυσαλίδες ! Πολύ μικρή... Και γι αυτό δεν περίμενα πως θα γινόταν η πράξη... Τελικά, έγινε !
Ερώτηση: Υπάρχει περίπτωση να φάει τα αυγά ο κύριος?
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη filoxenos : 06-03-06 στις 19:37
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02449 seconds with 11 queries