Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 02-01-03, 14:19
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή απορίες ρουτίνας

Γεια και χαρά ... συγκέντρωσα 3 ερωτήσεις στις οποίες έχω απορίες. Θα εκτιμούσα την γνώμη σας.

1. Κατά την διαδικασία fishless cycling με φυτά, ρίχνωντας μια ποσότητα αμμωνίας, μετά από πόση ώρα πρέπει να κάνω μέτρηση για να δω αν η περιεκτικότητα είναι αυτή που θέλω; Διαβάζω σε μερικά άρθρα ότι οι περισσότεροι ρίχνουν κάποια ποσότητα αμμωνίας, στη συνέχεια περιμένουν για 1 ώρα περίπου, κάνουν την μέτρηση και αν χρειάζεται περισσότερη αμμωνία, ξανακάνουν την διαδικασία.

2. Στο διαμέρισμά μου, καμμιά μου βρύση δεν συνδέεται απευθείας στο δίκτυο ύδρευσης. Όλες αντλούν από κεντρικό τεπόζιτο. Πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα; Το τεπόζιτο είναι καινούριο σχετικά (2 χρονών). Πώς μπορώ να βελτιώσω το νερό τεποζίτου;

3. Όπως έχω αναφέρει διαθέτω εσωτερικό γωνιακό φίλτρο eheim 2010 το οποίο ως μέσο περιέχει ένα σφουγγάρι (sponge). Ξέρω ότι τα ωφέλιμα βακτηρίδια αποικούν τους πόρους του σφουγγαριού και ότι αυτά τα καφέ πράγματα πάνω στο σφουγγάρι δεν είναι ακαθαρσίες αλλά η αποικία. Σωστά;;
Θέλοντας τώρα να καθαρίσω το φίλτρο, πώς πρέπει να το κάνω ώστε να μην χαθεί η αποικία; Πρέπει να στίψω το σφουγγάρι πρώτα μέσα στο ενυδρείο;;; Ειλικρινά, δεν έχω ιδέα πως πρέπει να προσεγγίσω αυτό το θέμα!!! Βοηθήστε με.

4. Το σφουγγάρι του φίλτρου καταλαμβάνει όλο τον χώρο του cartridge. Θα ήθελα να χρησιμοποιήσω και κάποιο άλλο μέσο εντός φίλτρου, πχ ενεργό άνθρακα ή μακαρόνι. Σκεφτόμουν, να βάλω κοντύτερο σφουγγάρι στον πάτο, στην συνέχεια φιλέ (τούλι) και στην κορυφή κάποια ποσότητα ενεργού άνθρακα ή μακαρονιού ... έτσι πιστεύω ότι θα μπορώ να συνδυάσω μηχανικό και βιολογικό καθάρισμα ... σκέφτομαι σωστά ή λέω βλακείες; Για εξωτερικό φίλτρο για την ώρα δεν σκέφτομαι οπότε θα πρέπει να αρκεστώ σε αυτό που έχω.

Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01505 seconds with 11 queries