Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #12  
Παλιά 07-06-13, 00:01
gregkn73 Ο χρήστης gregkn73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2013
Περιοχή: komotini
Μηνύματα: 341
Προεπιλογή

καλησπερα, μετα απο αρκετο καιρο ανθισε και το πρωτο νουφαρο, η φιλτρανση που περιεγραψα παραπανω τελικα ειναι επαρκης, λογικα ωριμασε πλεον η λιμνουλα, σκουρηνε και το νερο τις τελευτεες μερες, αλλα εχω καποιες αποριες...

-η αντλια εχει ενα σφουγγαρακι μεσα που λογικα το εχει για να κραταει χοντρα σκουπιδακια-χαλικακια να μην κανουν ζημια στη φτερωτη που εχει, μαζευει ομως κυριως "λασπη" και μπουκωνει-πεφτει η αποδοση της αντλιας, το εχω καθαρισει 3 φορες ηδη...σκεφτομαι ή να το βγαλω απλα αλλα φοβαμαι μην παθει ζημια η αντλια ή να την τυλιξω ολοκληρη εξωτερικα με τουλι ωστε να μην μπει κανενα χοντρο σκουπιδακι και να βγαλω παλι το σφουυγαρακι. Υπαρχει καποια καλυτερη πατεντα? να κανω κατι απο τα παραπανω? ή απλα να τα αφησω οπως εχει και να συνηθισω την ιδεα οτι θα καθαριζω συχνα?

- πριν 5 μερες εβρεξε πολυ, και μολις ειχα συμπληρωσει νερο, με αποτελεσμα οριακα να ξεχυλισει η λιμνη, κατι που το περιμενα και γι αυτο οταν την αλφαδιαζα ειχα δωσει ελαφρια κλιση προς την βρυση να φευγει εκει το νερο. Διαλεγοντας ομως το συγκεριμενο τροπο φιλτρανσης οταν ανεβαινει τοσο η σταθμη ουσιαστικα καταργητητε η φιλτρανση...Μηπως να ανοιγα καμια τρυπα λιγο πιο χαμηλα για υπερχειλιση? Αν και παλι το "φιλτρο" δεν θα δουλευει γιατι δυνατοτητα για την τρυπα υπαρχει σχεδον πριν το χειλος της λιμνης αλλα τουλαχιστον θα ειμαι σιγουρος οτι τα ψαρια θα παραμεινουν μεσα...



Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01448 seconds with 11 queries