Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 27-08-15, 18:02
pavos Ο χρήστης pavos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-05-2015
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 809
Προεπιλογή λιμνη αναγκαστικα!!!!

Είχα σκοπό να ανοίξω το θέμα αργότερα αλλα αναγκαστικά το ανοίγω τωρα!!!
Θα εκανα λιμνη για να μεταφερω τα χρυσόψαρα ετσι κι αλλιως, αλλα οπως ολα δείχνουν θα γινει πιο γρήγορα !!!! Το δεκαπενταύγουστο που γιόρταζε η γυναίκα μου για να της κανουν πλακα τα κουμπαριά μας ( για τη νεα τρέλα που εχω αποκτήσει ) μας καναν δωρο δυο "κινέζικα χρυσόψαρα"
Ετσι τα βάφτισε ο πετσοπας ωστε να τα πουλήσει λέγοντας οτι αυτα τα ψαρια οσο μεγαλώνουν αλλάζουν και χρώματα ( τωρα ειναι λευκα ).... Και οπως ολοι καταλάβατε μας εφεραν 2 μικρα koi το πολυ 5 cm. Αρα αναγκαστικά ( με την πολυ καλη έννοια ) πρεπει να γινει μια λιμνη μεχρι την ανοιξη.

Εδω ειναι που θελω και τη βοήθεια σας. Για αρχη θα κανω μια λιμνη 1,5Χ3 με βαθος 1 μετρο.Υλικο θα μπει liner. Στην αρχη ειπα να την κανω απο τσιμέντο αλλα δεν εχω κατασταλάξει ακομα. Εχω διαβάσει αρκετά θέματα στην ενότητα με τις λιμνες και καποια συμπεράσματα στα οποια εχω καταλήξει ειναι οτι τα koi θέλουν
α) πολυ καλη ποιότητα νερου αρα και πολυ καλό φιλτρο.
β) πολυ καλη οξυγόνωση
γ) δεν πρεπει ο ηλιος να χτυπάει πολλες ωρες τη λιμνη
δ) η αντλια να ειναι καμια 25 ποντους πιο ψηλα απο τον πυθμενα για λογους ασφαλειας
ε) αν μπουνε φυτα μεσα θα πρεπει να ειναι μακρυα απο τον καταρράκτη.
Αν κάποιος νομιζει οτι κανω λαθος η θελει να συμπληρώσει κατι ελεύθερα...
Οπότε ξεκινάω με κατι λιγες ερωτήσεις και ελπίζω το θεμα να βοηθησει έμενα και αρκετούς αρχάριους ωστε να ξεκινήσουν σωστα.


1) liner ή τσιμέντο ???
2) ποια φυτά ειναι όμορφα και ταιριάζουν στις λίμνες??
3) επειδή λεω να κανω ιαπωνικό στυλ στην αυλη, καμια ιδεα???
4) υπάρχουν δέντρα ταχείας ανάπτυξης για σκια ?? κατα προτίμηση να μη ρίχνουν τα φυλα και γεμίζει ο τοπος
5) τι υλικά προτείνετε για τα φίλτρα???

και μια τελευταία.... Το ενα το κοι αρχιζει και γινεται η ραχη του γκρι αν δεν κανω λαθος. Σε ποια ηλικια παραμενει το τελικο χρωμα του ψαριου?? δλδ τα χρωματα τα εχουν απο την αρχη η μπορει και στην πορεια να αλλαξουν??

ελπιζω να μη σας κούρασα και να βγούνε χρήσιμα συμπεράσματα για ολους!!
Σταυρος

p.s https://www.youtube.com/watch?v=uSrA...ature=youtu.be ενα μικρο βιντεο απο το ενυδρειο για να δειτε τα ψαρακια οσο φαινονται
__________________
Σταύρος
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01674 seconds with 11 queries