Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #25  
Παλιά 16-05-12, 20:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos-gus Εμφάνιση μηνυμάτων
Επανηλθα δεν νομιζω να αργησα? φανταστητε πως ολο αυτο το καιρο δεν εχει γινει τιποτα! Τιποτα στην λιμνη γιατι περιφερειακα εγιναν εργασιες που η λιμνη σε λειτουργια θα με εμποδιζε, περα απο την κριση που βλεπω τυροπιτα και δακρυζω. Τωρα που καταλαβατε τους γρηγορους ρυθμους μου, θελω επειδη εχω μαυρα μεσανυχτα απο παραγγελιες στο νετ να μου στειλετε πλιζ ενα λινκ να παραγγειλω 11κάρι bottom drain. Βασιλη 11αρι μου ειπες πιο πανω θα χρειαστω ετσι δεν ειναι?
Δεν άργησες καθόλου. Προσωπικά μάζευα λεφτά για αρκετά χρόνια για να φτιάξεω τη δική μου λίμνη. Επειδή οι επιλογές του εξοπλισμού μπορεί να προσαρμώζονται αναλόγως, θα ήθελα Νίκο να μου έλεγες ποιο είναι τελικά το μέγεθος της δεξαμενής, αφού αφαιρέσεις τον χώρο φίλτρανσης. Για φίλτρα έχουμε πει ότι θα ήθελες να φτιάξεις κάτι μόνος σου έτσι?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nikos-gus Εμφάνιση μηνυμάτων
α και ενα σκιμμερ το οποιο ακομα δεν εχω καταλαβει πως λειτουργει. Φανταζομαι εδω Ελλαδα δεν θα πουλαει καποιος. Αυτα θελω για την ωρα, μπας και ειμαι ετοιμος μολις γινει το θαυμα και πεσουν τα μπετα.
Να σου πω κάτι φίλε Νίκο. Προσωπικά έχω βάλει σκίμερ επιφανείας για λίμνες. Υπάρχουν όμως και τα σκίμερ επιφανείας για πισίνες που κάνουν την ίδια δουλειά και μπορείς να τα βρεις σε καλύτερη τιμή.
Το σκίμερ επιφανείας είναι βασικά ένας εξοπλισμός, ο οποίος ενώνεται με μια αντλία και επιτρέπει ελεγμένη και γρήγορη κίνηση του επιφανειακού νερού. Η κίνηση αυτή που δημιουργείται, μαζεύει όλα τα στεραιά που έχουν πέσει στο νερό, όπως φύλλα, λουλούδια, κομένη τριχοειδής άλγη που κόπηκε από τα ψάρια κ.λ.π. Όλα τα στεραιά μαζεύονται στο ειδικό καλαθάκι του σκίμερ, που βρίσκεται κοντά στη βάση του.
Άλλος λόγος που το χρησιμοποιούμε, είναι η αποφυγή δημιουργίας αφρού και πρωτεΐνικού φιλμ στην επιφάνεια του νερού. Τα κοι ταΐζονται αρκετά, οπότε υπάρχουν αρκετά λιπαρά, αμινοξέα και λοιπά στοιχεία που συγκεκντώνονται κοντά στην επιφάνεια του νερού. Αν υπάρχουν οι συνθήκες όπως αεραντλία (airdiffuser) ή κάποιος κατακόρυφος καταράκτης, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μετατρέπονται τα στοιχεία αυτά σε αφρό. Το surface skimmer μαζεύει ταυτόχρονα και τους αφρούς αυτούς.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01629 seconds with 11 queries