Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #22  
Παλιά 25-10-11, 14:09
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Νίκο, συγνώμη για την αργοπορία μου, αλλά οι υποχρεώσεις αυτό το διάστημα ήταν πολλές με αποτέλεσμα στο φόρουμ να μπαίνω μόνο για κλεφτές ματιές.
Όπως σου υποσχέθηκα, ανέβασα πρόσφατες φώτος από τη δεξαμενή μου και στην τελευταία, θα δεις με ποιό τρόπο δημιούργησα με ασφάλεια για τα ψάρια ελεγχόμενο σημείο υπερχύλισης, μέσα στο ίδιο το σκίμμερ επιφανείας.

Χώρος φίλτρανσης:
Το 1.20 που λες, αν και είναι ιδανικό για μελλοντική χρήση eazypod θα είσαι λιγάκι στριμογμένος. Μπορεί όμως να το κάνεις, φτάνει βέβαια αυτό το 1.20 θα είναι καθαρό και όχι μέσα σε αυτό να κτιστούν και οι τοίχοι του χώρου φίλτρανσης. Από πλάτος, όσο θέλεις αφίνεις, αλλά πέραν των 2 μέτρων που είναι το μίνιμουμ.

Νίκο, η λίμνη μπορεί να έχει όσο βάθος θέλεις. Το θέμα του χώρου φίλτρανσης είναι ότι ο κεντρικός σωλήνας του μπόττομ ντρέιν πρέπει να έχει από μηδενική μέχρι μια πολύ ελαφριά κλήση προς τον χώρο φίλτρανσης. Άρα αν και πρακτικά η εκσκαφή στον χώρο αυτό δεν θα ωφελέσει σε τίποτα, εντούτοις τουλάχιστον μέχρι το σημείο όπου θα φέρεις τον σωλήνα, θα χρειαστείς το ίδιο βάθος με το βαθύτερο σημείο της δεξαμενής σου, που αναμφισβήτητα θα είναι το σημείο του μπόττομ ντρέιν.

Το ωφέλημο ύψος ενός eazypod δεν είναι πέραν των 70 εκατοστών. Άρα αν ακολουθήσουμε την gravity ροή (βαρύτητα) τότε θα χρειαστούμε να ανασηκώσουμε το φίλτρο μας σε τέτοιο ύψος ώστε το άνω μέρος του να καλύπτει την επιφάνεια του νερού της δεξαμενής μας. Νίκο, θα σου πρότεινα να πας στο θέμα του μπόττομ ντρέιν στην υποκατηγορία των εξοπλισμών. Εκεί θα δεις το όλο κύκλωμα σε δράση. Επίσης εκεί έχω ανεβάσει κάποια σχεδιαγράμματα που θα σε βοηθήσουν στο να κατανοήσεις τη διαδικασία.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01564 seconds with 11 queries