Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #13  
Παλιά 25-09-19, 18:32
Το avatar του χρήστη dongvc
dongvc Ο χρήστης dongvc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2018
Περιοχή: Piraeus
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα. Μιας και έπεσε το μάτι στο θέμα, έχω να κάνω μια σημείωση. για την ακρίβεια μια παρατήρηση που έχω κάνει στο δικό μου. όσο είχα φώτα λευκά, ότι φυτό και να λεπερνα με κάποια απόχρωση, πλην του πράσινου, με τον καιρό έχανε το χρώμα του. Να σημειώσω επίσης ότι κάποτε είχα 2 Novolux 80 λευκές. Μετά από λίγο καιρό έβαλα και μια Novolux 40 κόκκινη. Εκεί είδα τα φυτά ναι μεν να διατηρούν το χρώμα τους (κόκκινο ως επι των πλήστων) αλλά φαινόταν ξεθωριασμένο. Πριν κανένα δήμινο είπα να κάνω ένα σοβαρό udgrade και τις ξύλωσα και τις δύο και φόρεσα μια juwel helialux spectrum 800. ταυτόχρονα έκοψα τα διάφορα λιπάσματα και τα αντικατέστησα με ένα της HS aqua το FloraCarbo.Μετά από μια εβδομάδα, τα φυτά ξεκίνησαν να κοκκινήzουν (όσα επρεπε να είναι κοκκινα δλδ) H rotala wallichii κοκκίνησε στις κορυφές τις (σημειωση ότι με τις novolux ήταν κάτω ακριβώς από την κόκκινη και ειχε χρώμα πράσινο) η Nymphaea lotus την αγόρασα κοκκινη, με τον καιρό σαν να ξεθόριαζε και τα τελευταία (λίπασμα, φωτιστικό) είναι κατακόκκινη, καθώς και η Cryptocoryne undulatus 'Red' (που είναι καφέ να πω την αλήθεια) ζωντάνεψε το χρώμα της. Όλα αυτά είναι κατόπιν τι παρατήρησα εγώ σε εμένα. Ξεχασα να συμπληρώσω, ότι παρόλο που με το λίπασμα αυτό μου είπαν ότι δεν χρειάζεται CO2, εγώ συνεχίζω κανονικά και με παροχή CO2.
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01505 seconds with 11 queries