Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #1  
Παλιά 26-01-13, 01:15
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή Το πρώτο μου ενυδρείο! Κοινωνικό - Φυτεμένο

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 100Χ40Χ50 (Juwel Rio 180)
Όγκος: 200
Κατηγορία: Φυτεμένο κοινωνικό
Φυτά: Alternanthera reineckii Lilacina, Alternanthera reineckii Roseafolia, Anubias barteri v. nana, Anubias barteri var. caladiifolia, Bacopa monnieri, Blyxa japonica, Cabomba caroliniana, Cabomba furcata, Ceratophyllum demersum 'Foxtail', Echinodorus bleheri, Echinodorus quadricostatus, Echinodorus 'Rubin', Echinodorus tenellus, Heteranthera zosterifolia, Hygrophila corymbosa 'Angustifolia', Hygrophila corymbosa 'Siamensis', Hygrophila difformis, Hygrophila polysperma 'Rosanervig', Lemna minor (Φακή), Limnophila aquatica, Limnophila sessiliflora, Ludwigia glandulosa (perennis), Ludwigia mullertii, Marsilea hirsuta, Microsorum pteropus, Monosolenium tenerum (Pellia), Pistia stratiotes, Pogostemon erectus, Pogostemon helferi, Pogostemon stellata (Eusteralis), Proserpinaca palustris ''Cuba'', Riccia fluitans, Rotala rotundifolia, Rotala wallichii, Sagittaria subulata, Taxiphyllum barbieri (Java moss), Vallisneria sp. 'Mini Twister', Vallisneria spiralis "Tiger", Vesicularia dubyana (Christmas moss).
Ψάρια / Άλλα είδη: 2 Cardinal Tetra, 18 Neon Tetra, 2 SAE
Διακοσμητικά υλικά: Ρίζες, πέτρες, χαλίκι μαύρο ψιλόκοκκο (7Kg Flourite Black + 10Kg Dennerle crystal quarz gravel Diamond Black + 8Kg μαύρο φυσικό)
Φόντο: Τίποτα λόγο του ότι το ενυδρείο το χρησιμοποιώ σαν χώρισμα (κουζίνα - σαλόνι)
Φωτισμός: 1 κόκκινο led, 2 T5 X 39W και 2Τ5 Χ 54W
Διάρκεια φωτισμού: 15-16:30 Red Led, 16:00-00:00 2 T5 X 39W, 18:00-22:00 2Τ5 Χ 54W και 23:30-01:00 Red Led
Φιλτράρισμα: Elite JetFlo 150 (σφουγγάρι, MicroMec και βαμβάκι) και JBL Crystalprofi e901 Greenline (σφουγγάρι, 2 λίτρα MicroMec και 1 λίτρο Seachem Matrix)
Θερμοστάτης: 1 X 300W Juwel
Λίπανση: Sera florenette A, Sera floreplus, Seachem flourish, Seachem flourish potassium, Seachem flourish nitrogen, Seachem flourish iron, Seachem flourish trace
Παροχή CO2: Ναι. 6Kg φιάλη, ρυθμιστής πίεσης με διπλά μανόμετρα, μικρομετρική, ηλεκτροβάνα και μετρητή φυσαλίδων. Η διάχυση γίνεται με κυλινδρικό διαχυτήρα που περιέχει βιόμπαλες στον οποίο είναι συνδεδεμένη η έξοδος του εσωτερικού φίλτρου (Elite JetFlo 150) και στην έξοδό του ένα Spray Bar. Ο PHcontroller είναι στον δρόμο...

Παράμετροι:

pH: 6,5
Γενική σκληρότητα (GH): 10
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 5
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10+
Αλλαγές νερού: 20% κάθε Κυριακή
Θερμοκρασία: 25
Άλλες πληροφορίες: Το ενυδρείο αν εξαιρέσουμε το στρώσιμο που μου πήρε πάνω απο μήνα, τρέχει απο τις 13 Ιαν 2013
Φωτογραφία: Θα βάλω εδώ μερικές για δείγμα και τις υπόλοιπες θα τις ανεβάσω σε άλμπουμ...

Διευκρινήσεις:

Φυτά
Στα φυτά ίσως έχουν γίνει κάποια μικρολαθάκια αν και έψαχνα για ώρες καθημερινά. Επειδή τα μάζευα περίπου 6 μήνες δεν θυμάμαι ονομασίες. Τα έψαξα στο νετ. Τα περισσότερα (σχεδόν όλα) τα βρήκα από την σελίδα της Tropica. Ελπίζω τα λάθη να είναι ελάχιστα.

Ψάρια
Τα Neon θα είναι μέσα στην ψαροσύνθεσή μου. Τα Cardinal μπήκαν αμέσως μετά το στρώσιμο μαζί με ένα νέον και δυο γκάμπι. Τα γκάμπι έφυγαν αμέσως μόλις μπήκε η πρώτη δεκάδα νέον. Τα Cardinal δεν κατάφερα να τα πιάσω. Λέω να τα αφήσω (αν και δεν θέλω) γιατί δεν θέλω να στρεσάρω τα υπόλοιπα. Τρέχουν πανικόβλητα και κρύβονται στις πιο απίθανες κρυψώνες μόλις αντιληφθούν να τους ακολουθεί η απόχη. Αν κάποια στιγμή τα πιάσω στον ύπνο θα τα βγάλω γιατί μου αρέσει η ομοιομορφία και αυτοί οι δύο αλήτες μου την χαλάνε... Σήμερα έβαλα άλλα 7 neon. Ήθελα το ένα κοπάδι να είναι από 20 άτομα αλλά όσο υπάρχουν οι 2 αλήτες (Cardinal) τα νέον θα παραμένουν 18. Όσο αφορά τώρα τα SAE, μπήκαν ως πυροσβέστες σε περίπτωση εμφάνισης άλγης επειδή το ενυδρείο όπως καταλαβαίνεται είναι και θα είναι για κανά εξάμηνο στον αέρα. Μόλις ωριμάσει και πάνε όλα καλά θα βγουν και αυτά.

Θερμή παράκληση
Επειδή είμαι σχετικά νέος στο χόμπι και είναι το πρώτο μου ενυδρείο (από τη στιγμή που άρχισα να ασχολούμαι σοβαρά) θα ήθελα την όσο το δυνατόν ήπια αξιολόγησή σας. Το ξέρω πως ίσως έχουν γίνει λάθη. Προσπαθώ πάντως για το καλύτερο. Το επόμενο που θα στήσω θα το κάνω πιστεύω πιο καλό. Δεν θα ήθελα να διαβάσω κάτι ειρωνικό ή και κάποια αυστηρή κριτική γιατί απογοητεύομαι εύκολα. Κόντεψα να τα παρατήσω επάνω στο στρώσιμο μην το κάνω μετά το στήσιμο...


Σας ευχαριστώ όλους για το χρόνο που διαθέσατε ώστε να μου μεταδώσετε τις γνώσεις και τις εμπειρίες σας.
Καλή συνέχεια σε όλους!!!!
Εκτός απροόπτου θα τα πούμε την Κυριακή από κοντά!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0110_zps73fbada0.jpg
Εμφανίσεις:  902
Μέγεθος:  68,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0142_zps7b1d5f71.jpg
Εμφανίσεις:  907
Μέγεθος:  61,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0130_zpsb7398dcb.jpg
Εμφανίσεις:  1355
Μέγεθος:  60,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0126_zps7e0f1dc5.jpg
Εμφανίσεις:  840
Μέγεθος:  62,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0129_zps9bd38833.jpg
Εμφανίσεις:  688
Μέγεθος:  59,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC_0179_zps0cd730e4.jpg
Εμφανίσεις:  672
Μέγεθος:  43,4 KB  
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02514 seconds with 12 queries