Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #3  
Παλιά 27-02-10, 02:01
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Βεβαίως και έχω μετρήσει νιτρώδη. Το κάνω κάθε εβδομάδα.Και την αμμωνία και τα νιτρικά. Δεν έβαλα κάτι καινούργιο στο ενυδρείο. Απλά πολύ καιρο΄(1 μήνα ?) πρίν εμφανιστεί το πρώτο κρούσμα στο ψαράκι που τελικά πέθανε, είχε ψοφήσει ένα σαλιγκαρι apple και δεν το είχα δεί ώσπου είχε βρωμίσει όταν το αναζήτησα. Μέτρησα τότε το νερό και ήταν όλα καλά. Να σου πώ ότι έχω στο ενυδρέιο 2 φίλτρα παράλληλα Εχειμ 2217 και 2213.
....Λέω μήπως άφησε τότε κάποιο βακτήριο που άρχισε να τυρρανά τα ψάρια και φάνηκαν οι επιπτώσεις πολύ αργότερα. Δεν έχω κάτι άλλο να υποθέσω. Μέχρι και γόνους έχω δεί αυτόν τον μήνα. Το αλάτι το έβαλα όταν το ένα παρουσίασε εξωφθαλμία και πράγματι του έκανε καλό. Καλό έκανε και στο άλλο που ήταν να πεθάνει από την πρώτη φορά, και σπάω το κεφάλι μου που δεν ξανάριξα εχθές αλλα΄βλέπεις... δεν πρόλαβα. Το μελαφίξ το έβαλα σήμερα γιατί μόλις αφαίρεσα το αλάτι από την προηγούμενη θεραπεία και δεν βλέπω το άλλο ψάρι πολύ καλά. Κάτι το τυρρανά και αυτό. Πρέπει να είναι εσωτερικό παράσιτο. Δεν θέλω να βάλω όμως αντιβιοτικά που θα βλάψουν τη βιολογία. Αραγε η ασφυξία που λές να είναι από το διοξείδιο? αλλά και πάλι δεν έχω πολύ ο καημένος. Είναι ιδιοκατασκευή με μαγιά...Τί να πώ ....
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01393 seconds with 11 queries