Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #10  
Παλιά 12-05-14, 23:23
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ansistrus
εγώ να κάνω μια ερώτηση αν μου επιτρεπεται;
στα τελευταία post που βάλατε, δώσατε κάποια ιδέα - λύση στο πρόβλημα; γιατί αυτό που κατάλαβα ειναι αναφέρεται συνεχώς ο σχολιασμός του ενυδρειου και όχι εστίαση στο πρόβλημα...
Σαφώς και οι συνθήκες παίζουν ρόλο αλλά αν νομίζει κάποιος ότι το πρόβλημα το συγκεκριμένο οφείλεται σε αυτό και είναι σίγουρος ας το πει με σιγουριά. Εγώ πάντως έτσι όπως το είδα δε νομίζω ότι ειναι λόγω υπερφορτωσης του ενυδρείου...διαφωνεί κάποιος σε αυτό;
Εγω θα ελεγα οτι ισως το βασικοτερο ολων για την υγεια των ψαριων στο ενυδρειο, ειναι οι σωστες συνθηκες. Σε ιδανικο περιβαλλον, ο οργανισμος τους γινεται λιγοτερο ευαλωτος σε μολυνσεις και ασθενειες, ενω με ταυτοχρονη σωστη διατροφη, αυξανονται οι πιθανοτητες να εχουμε υγιη ψαρια.

Στη συγκεκριμενη περιπτωση, υποθετω (γιατι μετρησεις δεν εχουμε) οτι στην καλυτερη περιπτωση, τα νιτρικα ειναι μονιμα υψηλα, αν κρινω απο τη συχνοτητα των αλλαγων νερου και τους κατοικους του ενυδρειου. Στη χειροτερη, υπαρχει αμμωνια (παλι δεν το ξερουμε).

Θεραπειες προταθηκαν παραπανω, αν δεις λιγο καλυτερα. Αλλα μια θεραπεια απο μονη της (οχι μονο σε αυτη την περιπτωση-αλλα σε ολες), δε λυνει το προβλημα μονιμα, απλα το μεταφερει χρονικα. Πολυ απλα, δεν θα βαζαμε εναν ανθρωπο μετα απο τη νοσηλεια για πνευμονια σε ψυγειο, γιατι δεν θα θεραπευοταν ποτε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01510 seconds with 11 queries