Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #11  
Παλιά 01-12-08, 14:10
Το avatar του χρήστη Noni
Noni Ο χρήστης Noni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2007
Περιοχή: Spain
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους,
Δυστυχώς έλειπα σε άλλη πόλη και δεν κατάφερα να δώ τα πόστ σας.
Μόλις χθες αργα το βράδυ επέστρεψα.
Εκανα μόλις τώρα μετρήσεις.
PH 7-7,5
GH 4
KH 3
NH3 0,2 mg/l
NH4 0,2mg/l
NO2 0,2 mg/l
PO4 1mg/l
θερμοκρασία 30 βαθμοί.
Η κατάσταση στους δίσκους παρέμεινε η ίδια εκτός απο ένα που αυξήθηκε το λευκό σαν βαμβάκι στο ένα του μάτι.
Υπάρχουν ακόμη 3 δίσκοι που όι δύο έχουν λίγο θολά μάτια και ο ένας΄μία κουκκίδα λευκή στο ένα μάτι.
σας στέλνω πιο κάτω μερικές φωτογραφείες. Ο δίσκος με το μεγάλο πρόβλημα βρήκε το χρώμα του έκλεισε εντελώς η πληγή στο κεφάλι..τα μάτια του είναι καλύτερα. Μπορείτε να τον δείτε στην φωτο που έβγαλα μόλις τώρα και να κάνετε σύγκριση πως ήταν και πόσο καλά άρχισε να αναρρώνει.
Τους έβαλα πίσω στο μεγάλο ενυδρείο χωριτικότητας περίπου 1000 λίτρα υποχρεωτικά γιατί έπρεπε να πάω μαδρίτη 4 ημέρες. (επειδή εκεί έιναι όλα αυτόματα).
Τώρα που επέστρεψα σκεφτόμουν εκείνους που έχουν πρόβλημα με τα μάτια τους να τους απομονώσω πάλι στην καραντίνα και να ξεκινήσω πάλι θεραπεία με agua furan αφού αυτό το φάρμακο τους έκανε καλύτερα.
Τι με συμβουλεύετε να κάνω?
Οσο για χεξαμίτα τρύπα στο κεφάλι δεν νομίζω να έπαθαν....
Θα κάνω αλλαγή νερού σε λίγο.
και θα περιμένω τις απαντήσεις σας και την βοήθεια σας.
Οσο για τα ψάρια μου.....
Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο ασχολούμε με τά ενυδρεία μου.
φροντίζω όλα να είναι καλά και κάνω πολύ συχνές αλλαγές... πιστεύω ότι ο λόγος που κάποτε συμβαίνουν αυτά τα προβλήματα είναι πάντοτε όταν φεύγω για ταξίδι και δεν μπορεί κανείς να τους φροντίζει όπως εγώ.
Πιστεύω ότι το πρόβλημα ξεκίνησε απο 2 καρδινάλιους που πέθαναν και ήταν κρυμμένοι μέσα στα φυτά και δεν τους είδα έγκαιρα για να τους βγάλω...επίσης ίσως το να παρασύρθηκα λίγο και να τους έβαλα περισσότερο φαγητό και να δημιουργήθηκαν μικρόβια απο φαγητό και νεκρά ψάρια.
Η αλήθεια είναι ότι είχα προβλήματα στο παρελθόν με τα ψάρια μου... και όλα αυτά εξαιτίας της απειρίας μου και έλλειψης γνώσεων για ενυδρεία κλπ. ¨οχι όμως ότι δεν έκανα ότι έπρεπε να κάνω αλλαγές, τέστ. δεν είχα το έμπειρο μάτι να αναγνωρίσω ένα πρόβλημα στην αρχή για να το προλάβω και παράλληλα δεν έχω κανένα εδώ κοντά που να με βοηθήσει σε μια τέτοια περίπτωση.. όπως έχετε εσείς ο ένας τον άλλο που μπορεί να πάει ο ένας στο σπίτι του άλλου και να δεί το πρόβλημα του. Το μόνο που έχω είναι εσας εδώ στα όριουμ που πιστέψτε με με σώσατε απο πολλές καταστάσεις.

Πιστέψτε με ... δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσα έμαθα και συνεχίζω να μαθαίνω καθημερινά για τα ψάρια. Επαθα εμμονή μαζί τους. Εγώ απλά ήθελα να έχω ένα μεγάλο όμορφο ενυδρείο και κατέληξα να εξαρτούμε απο τα ψάρια και να φοβάμαι να φύγω... μήπως τους συμβεί τίποτα.
κατάφερα να αναπαράγω δίσκους φυσικά πάντοτε με την βοήθεια σας και με τις συμβουλές του Πρύτανη που είναι κορυφή και να δώσω μωρά δισκάκια σε φίλους και τα υπόλοιπα να τα μεγαλώνω σαν τα μωρά μου
και να τα καμαρώνω.
Εχω δεθεί τόσο πολύ με τα ψάρια μου που δεν μπορείτε να φανταστείτε.
Ο άντρας μου που με βλέπει αγχωμένη μου λέει ...δεν πειράζει αν πεθάνουν θα πάρουμε άλλα.... δεν θέλω να αγοράσω άλλα ψάρια του λέω...θέλω αυτά τα ψάρια να τα κάνω καλά.
Τα έχω σαν τα μωρά μου.
Τα πήρα μικρά και τα μεγάλωσα, δεν θέλω να τα χάσω. Είναι τόσο όμορφα!!!
Εφτασα στο σημείο που γέμισα το σπίτι ενυδρεία.
Τέλως πάντων σίγουρα εσεις με καταλαβαίνετε.
Θέλω να τα σώσω.
σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας και περιμένω συμβουλές


Νόνη
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  diskos me megalo provlima.jpg
Εμφανίσεις:  308
Μέγεθος:  40,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  diskos kokkinomplekai portokalismatia.jpg
Εμφανίσεις:  290
Μέγεθος:  47,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  diskos portokmati.jpg
Εμφανίσεις:  310
Μέγεθος:  49,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  leyko sto mati.jpg
Εμφανίσεις:  285
Μέγεθος:  28,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ligoaspromatia.jpg
Εμφανίσεις:  328
Μέγεθος:  43,8 KB  
__________________
Noni
Spain
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02418 seconds with 12 queries