Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 01-02-15, 21:18
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επειδή το είχα πάντα απορία και βλέπω ότι όλοι εδώ το ίδιο προτείνετε και μάλλον είμαι ο μόνος που το κάνω ανάποδα... να πω τη λογική μου κι εγώ!!
Από είσοδο σε έξοδο, βάζω σφουγγάρι για τα χοντρά, βαμβάκι για τα ψιλά και μετά το μακαρόνι και στο τέλος πολύ λίγο βαμβάκι για ότι σκόνη κάνουν με το τρίψιμο το μακαρόνι κλπ...
Δεν είναι σωστή λογική αυτό??
Η μπίχλα που μου κρατάει το βαμβάκι και δεν πάει μέσα στο μακαρόνι, δεν βοηθάει στο να μην βουλώνει το τελευταίο?
Επίσης επειδή μιλάτε όλοι για την ροή, το έχω κάνει και με την εδώ προτεινόμενη διάταξη και η ροή είναι η ίδια, πως θα μπορούσε να αλλάζει??
Εκτός αν θεωρείτε οτι η μείωση, αν συμβεί στο τέλος, θα ανγκάζει το νερό να έχει πιο τυρβώδη ροή και να μετακινείται περισσότερο χρόνο μέσα στο μακαρόνι...
Πάντως έτσι καθαρίζω σφουγγάρι και βαμβάκι πιο εύκολα και το μακαρόνι είναι πιο καθαρό!!
Το ιδιο πραγμα λεμε, απλα εσυ αναμεσα στο σφουγγαρι και το βιολογικο υλικο, βαζεις και ενυδρειακο βαμβακι.

-Ενα αρνητικο για εμενα σε αυτο, ειναι οτι αν το ενυδρειακο βαμβακι λερωσει αρκετα, γινεται ενα σωμα και ουσιαστικα δεν αφηνει το νερο να περασει απο ολη την επιφανεια του, αλλα μονο οπου δεν εχει μπουκωσει. Το αποτελεσμα θα ειναι να μην περναει το νερο απο ολο το βιολογικο υλικο, αλλα μονο απο οπου βρει τον ευκολο δρομο.

Για να μη γινει αυτο, πρεπει να αλλαζεις το ενυδρειακο βαμβακι σχεδον καθε εβδομαδα, αναλογα με τον τυπο του ενυδρειου. Η δυσκολια σε αυτο υπαρχει, φυσικα, γιατι αν μιλαμε για εξωτερικο φιλτρο, ειναι λιγο μπελας να το ανοιγεις καθε εβδομαδα. Απο την αλλη, παλι μπελας ειναι γιατι ακομα και αν το ανοιγεις καθε εβδομαδα, δεν ειμαι στο επανω μερος, ωστε να το αλλαζεις ευκολα.

Αν τωρα, αντι για αυτη τη διαταξη, βαλεις χοντροτρυπο μπλε σφουγγαρι (και 2 στρωσεις αν αυτο ειναι απαραιτητο), δεν θα αντιμετωπισεις το παραπανω προβλημα και δεν προκειται να μπουκωσει τιποτα τοσο ευκολα.

Στα δικα μου ενυδρεια, βαζω με στην εισοδο του νερου μηχανικο μακαρονι, μπλε χοντροτρυπο σφουγγαρι, βιολογικο υλικο και ενυδρειακο βαμβακι. Τα φιλτρα δεν ανοιγουν πριν το 6μηνο και προβλημα δεν εχω αντιμετωπισει (εξωτερικα φιλτρα).
__________________
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01646 seconds with 11 queries