Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #33  
Παλιά 25-09-13, 15:13
sofos76 Ο χρήστης sofos76 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2013
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 32
Προεπιλογή

Είναι αρκετές οι απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ για αυτό.
Πολλές από αυτές με βοήθησαν αλλά και πολλές με μπέρδεψαν.

Ας προσπαθήσω να πάρω ένα – ένα με σειρά προτεραιότητας.

Το πρώτο που με απασχολεί είναι η ποιότητα του νερού μου αυτή τη στιγμή, γιατί έχω ανεβασμένο ΝΟ2.
Από τις απαντήσεις σας μπήκα σε σκέψεις και κοίταξα την ποσότητα των βιολογικών υλικών που υπάρχουν μέσα στα φίλτρα μου, και κατέληξα στο εξής συμπέρασμα.
Τα 290γραμάρια siporax που έχω στο φίλτρο είναι πολύ λίγο για τα λίτρα μου, απαιτεί (σύμφωνα πάντα με τον κατασκευαστή) το λιγότερο την διπλάσια ποσότητα. Οπότε σήμερα κιόλας θα προσθέσω άλλο ένα κουτί siporax (δεν ξέρω μήπως πρέπει να βγάλω το παλιό και να πάρω 2 κουτιά, δεδομένου ότι το παλιό έχει δουλέψει τόσα χρόνια) . Μετά από 7-10 μέρες θα δω τι θα κάνω και με το Substrat αν το αλλάξω πάλι με Substrat ή με ελαφρόπετρα όπως μου λέτε (δεν ξέρω τι είναι καλύτερο) γιατί αν κατάλαβα σωστά δεν πρέπει να τα αλλάξω όλα με τη μια.
Να πάρω και άλλα τεστ ?? π.χ για σκληρότητα ? γιατί όλα τα τεστ που έχω τα πήρα πριν 4 μέρες και καταλαβαίνετε μην δίνω αβέρτα 15ευρα. Αν απαιτείται πάλι θα το κάνω.

Πάμε τώρα στον αμέσως επόμενο σκοπό μου.

Είναι να μπορέσω να δώσω στην κυχλίδα μου. (trimac όπως μου είπε ο Αλέκος και τον ευχαριστώ, όντως κοιτώντας τις φωτογραφίες και από ότι είδα στο διαδίκτυο και συγκρίνοντας το και με το πώς ήταν παλιότερα όταν την είχα πάρει μικρή αυτή πρέπει είναι). Να της δώσω το καλύτερο περιβάλλον και κάνα 2-3 κατοίκους ακόμα.
Οπότε δεδομένου το ότι μου αρέσουν τα oscar και από όσα είχα διαβάσει και στα link που μου στείλατε θεώρησα ότι το ενυδρείο μου είναι οριακό (όχι απαγορευτικό) για 2 oscar. Εξηγώ γιατί το λέω αυτό, σύμφωνα λοιπών με αυτό
http://www.seriouslyfish.com/species...tus-ocellatus/

"An aquarium with base dimensions of 120 60 cm? is just about big enough to house a single adult. Youʼll need something considerably larger if you want to keep it in a? pair or community setting."

Για ένα oscar θες ενυδρείο 120cm για 2 ή για κοινότητα κάτι σημαντικά μεγαλύτερο.
Δεν θεωρείτε ότι τα +50cm του δικού μου ενυδρείου καλύπτουν αυτό τον κανόνα ??
Δεν λέει κάπου 2πλασιο γιατί τα 1000+ λίτρα που μου λέτε κάπου εκεί είναι.
Η επιλογή των pleco ήταν απλή, αλλού κινούνται οι κυχλίδες αλλού τα plecoμέσα στο ενυδρείο (ίσως μόνο ένα να είναι το ιδανικό)
Να δεχτώ ότι ναι βιάστηκα και τα πείρα πριν κάνω τα τεστ στο νερό αλλά αφού όλο αυτό το διάστημα η κυχλίδα μου δεν είχε πρόβλημα θεώρησα (λανθασμένα) ότι το νερό είναι εντάξει.
Λέμε και συμφωνούμε όλοι ότι τα oscar θέλουν καλό φιλτράρισμα.
Σύμφωνα με τον κατασκευαστή των φίλτρων μου το κάθε ένα είναι για 600 λίτρα νερό … Εγώ λοιπόν που έχω 2 δεν υπερκαλύπτω αυτή την ανάγκη ?? Στην τελική να βάλω περισσότερα υλικά μέσα ή άντε στην χειρότερη να πάρω και άλλο φίλτρο.

Πάμε τώρα στην διακόσμηση

Όλοι μου λέτε να βγάλω τα πλαστικά.. Οπότε συμφωνώ και εγώ έξω.
Μετά όμως το απόλυτο μπέρδεμα. Άλλοι μου λέτε βάλε φυτά άλλοι πάλι ότι τα oscar δεν αφήνουν τίποτα όρθιο, τελικά να βάλω ή όχι. Άλλοι πάλι μου λέτε ότι θέλουν χώρο για κολύμπι και άλλοι και άλλες πέτρες και ξύλα για κρυψώνες. Τελικά να πάρω πέτρες και ξύλα ή όχι.

Τελειώνοντας όταν είπα ότι κράτησα το ενυδρείο για 10 χρόνια με 30 ψάρια ποτέ δεν είπα ότι ήταν όλα μεγαλόσωμα και ότι τα είχα όλα 10 χρόνια.
Αυτό που είπα ήταν ότι όταν το έστησα είχα βάλει ψάρια μόνο από το petshop που προμηθεύτηκα τον εξοπλισμό μου, οπότε και ο άνθρωπος μου είχε δώσει καλές οδηγίες, για τα πόσα αλλά και τι είδος ψαριών θα βάλω μέσα. Τα προβλήματα άρχισαν μετά τους 8 μήνες που λανθασμένα θεώρησα ότι τα έμαθα όλα και έβαζα και άλλα ψάρια χωρίς να κοιτάω πόσο μεγαλώνουν και αν είναι συμβατά με τα υπόλοιπα του ενυδρείου. Για αυτό και τώρα είπα 3 μεγαλόσωμα και τέλος τίποτα άλλο.

Ουφ ελπίζω να τα είπα όλα και συγγνώμη αν σας κούρασα, αλλά θα περιμένω και τις δικές τοποθετήσεις για να μπορέσω και εγώ να βγάλω τα καλύτερα συμπεράσματα για το τι πρέπει να κάνω τελικά γιατί θεωρώ από τις προηγούμενες απαντήσεις σας σε κάποιους τομείς έβγαλα κάποια καλά συμπεράσματα αλλά και σε κάποιους άλλους τομείς μπερδεύτηκα πχ διακόσμηση
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,02068 seconds with 11 queries