Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 13-11-07, 09:11
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Λοιπόν, αφού δεν βρήκα πουθενά άκρη, πήγα στο πετ και ζήτησα, αν υπάρχει φάρμακο, για σκουλίκια.
Μου έδωσε το sterazin waterlife.
Άρχισα την θεραπία με 6 σταγόνες στο νερό του 5λιτρου ενυδρείου (μία για κάθε λίτρο, αλλά εγώ έριξα μια παραπάνω).

Το κορνεδάκι ήταν σε κακό χάλι. Μέχρι και στις κεραίες του είχε σκουλίκια! Το πόδι του κόντευε να καλυφθεί τελείως, και είχε σταματίσει να τρώει και να περπατάει. Τα περισσότερα είχαν μαζευτεί μπροστά στο στόμα του, σαν να είχα ένα παχύ άσπρο μουστάκι.

Ακόμα και κάτι πολύ μικρα σαλιγκαράκια, που μοιάζουν στο σχήμα με τα κορνεδάκια (αλήθεια ξέρετε πως τα λένε; ) είχαν γεμίσει κι εκείνα!!!!! Μοιάζανε σαν να είχανε παντού κεραίες!

Την άλλη μέρα το μεσημέρι, βλέπω το σαλιγκάρι με καθαρές τις κεραίες, και φανερά λιγότερα σκουλίκια στο σώμα του! Ήταν κινητικό και έτρωγε! Μου φάνηκε κι ευτυχισμένο αχ, τι κάνει η φαντασία!!!

Το βράδυ είχαν λιγοστέψει ακόμα περισσότερο! Το πίσω μέρος του ποδιού του ήταν εντελώς καθαρό!

Την τρίτη ημέρα έριξα ακόμα 6 σταγόνες (2η δόση ). Από εκείνη τη στιγμή βλέπω κάθε φορά και λιγότερα σκουλίκια. Θα συνεχίσωτην θεραπεία κανονικά στις επόμενες δόσεις, που θα πέσουν την 6η, 8η και 10η μέρα για να σκοτωθούν τα πλανάρια σε όποια φάση του κύκλου ζωής τους βρίσκονται.

Οπότε το πρόβλημα με τα planaria λύθηκε και θα έχω τα planorbis corneus στο ενυδρείο μου να κρατάνε τις απαραίτητες ισορροπίες με την άλγη!



Να πω ακόμα ότι δεν έχω κανένα ψάρι στο ενυδρείο, ούτε έχω σκοπό να βάλω, και ότι τα melanoides tuberculata (κώνικα σαλιγκάρια) δεν κόλησαν κανένα σκουλίκι!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01432 seconds with 11 queries