Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 30-12-23, 19:57
pavlos2003 Ο χρήστης pavlos2003 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2009
Περιοχή: Elliniko-Attikis
Μηνύματα: 337
Προεπιλογή

Καλησπέρα.
Για κάποιο λόγο για τα eheim και ειδικά για τη σειρά classic, έχω πέσει σε πολλές αναρτήσεις και σχολιασμούς που αφορούν υπερβολικό θόρυβο.
Και ποτέ δεν είδα να καταλήξουν κάπου.
Έτσι υποθέτω ότι μάλλον είναι ένα κατασκευαστικό σφάλμα που μάλλον υφίσταται σε κάποιες παρτίδες (?)

Εγώ έχω εδώ και πάρα πολλά χρόνια fluval+eheim για το Ρίο 180.
Και τα δύο είναι αθόρυβα.
Βασικά πρέπει το σπίτι να έχει ησυχία και να αφουγκραστεις για να κατ;λάβεις αν το φίλτρο λειτουργεί ή όχι με βάση το θόρυβο που βγάζει.
Και στο eheim ακούς κάτι ενώ στο fluval ίσως και όχι (!!)
Η διαφορά είναι η εξής:
Το μεν fluval το λειτούργησα ως ασχετος κατευθείαν και χωρίς καμία δυσκολία, το δε eheim έχοντας δύο χρόνια εμπειρία παλαιψα δύο μέρες με τους σωλήνες και τα βανακια μέχρι να λειτουργήσει χωρίς διαρροές και βλαστήμισα τη στιγμή που το πήρα.
Όμως το πρώτο με "ανάγκαζε" να το ανοίγω κ;θε 3-4 βδομάδες γιατί μπούκωνε και μειώνοταν η ροή και δε λειτουργούσε σωστά σε φυτεμένο ενυδρείο, ενώ το eheim που φοβάμαι να το ανοίξω μη ταλαιπωρηθω, δε μειώνεται ποτέ η ροή και δουλεύει ακριβώς με την ίδια ένταση, και έχω να το ανοίξω πάνω από 5χρονια.....
Το πρώτο είναι λοιπόν πολύ πιο εύχρηστο και είναι παιχνίδακι να το καθαρίσεις, το δεύτερο το ανοίγεις μονο για να ανανεώσεις υλικά φιλτρανσης αν θέλεις...
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01407 seconds with 11 queries