Θέμα: ζέστη
Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #19  
Παλιά 03-06-11, 06:52
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, Άλιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Εχθές ασπρίσαμε με ασβέστη την ταράτσα, αφού ο σπιτονοικοκύρης δεν κουνιέται, και οι ζέστες καταφθάνουν... Με το που ασβεστώσαμε, έπεσε η θερμοκρασία μέσα στο σπίτι 2-3 βαθμούς. Παρόλα αυτά... η ζέστη-ζέστη. Και έχουμε μπροστά μας ολόκληρο καλοκαίρι, και δεν θα είμαστε συνέχεια εδώ να βάζουμε το air condition.

Έτσι (αναγκαστικά) αγόρασα και ψυγεία. Ένα μικρότερο για το 110 λίτρων, και 2 μεγαλύτερα για τα 350λιτρα. Συνολική ζημιά: 1100 ευρώ!!!

Τα ρύθμισα στους 26 βαθμούς. Οι θερμαντήρες είναι στους 24, οπότε θεωρητικά εάν πέσει η θερμοκρασία κάτω από τους 24 θα αναλάβουν δράση οι θερμαντήρες.

Παρατηρώντας την πρώτη λειτουργία, μόλις το νερό περάσει τους 26,3 βαθμούς, δουλεύει για λίγα λεπτά το ψυγείο, και ρίχνει την θερμοκρασία στους 25,7. Μετά σιγά σιγά ανεβαίνει η θερμοκρασία (τα φώτα πρέπει να είναι η κυριότερη πηγή θέρμανσης). Η θερμοκρασία ανεβαίνει περίπου 0,1 του βαθμού ανά 10-15 λεπτά. Όταν σβήσουν τα φώτα, το νερό διατηρείται σε σταθερή θερμοκρασία, εφ όσον το δωμάτιο έχει χαμηλότερη θερμοκρασία.

Προς το παρόν είμαι ευχαριστημένος. Το κόστος ήταν το πρόβλημα, αλλά... το φάγαμε κι αυτό το αγγούρι. Τώρα μου απέμειναν οι ταΐστρες, και είμαι έτοιμος για διακοπές. Είμαι?
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01285 seconds with 11 queries