Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #8  
Παλιά 23-04-03, 09:54
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Θα προσπαθησω να απαντησω σε ολους!

Τασο, ναι, στo Internet ειδα οτι σχεδον 9 στους 10 που εχουν βυθισμενη Riccia στα ενυδρεια τους χρησιμοποιουν PL-L. Δεν ξερω για τις Triton αλλα οι PL-L συνδυαζουν τα πλεονεκτηματα μιας Metal Halide και μιας φθοριου. Riccia εχω αρκετη -και στις δυο μορφες της.
Γιωργο, βρηκα τελικα μεσω του τοπικου αντιπροσωπου της Philips στην Ροδο, αλλα στα 4000Κ. Μου ειπαν οτι στα 6500Κ δεν εχει εισαχθει καθολου στην Ελλαδα. Εσυ στα ποσα Κ εχεις τις δικες σου?
Υ.Γ. Εχω καμμια 200αρια Guppies περισσευμα, μηπως τα θελεις?
Θα συμφωνησω με τον Κroud οτι η Riccia ειναι απο τα πιο ωραια φυτα -ειδικα οταν ειναι γεματη φυσσαλιδες- και τελικα δεν ειναι απαιτητικη αν εχεις καμποσο διοξειδιο και φως.
Οποτε αναγκαστικα θα διαφωνησω με τον φιλο μου τον Παυλο που του εχει γινει εφιαλτης. Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω δει τετοια σκουρα Riccia. Σε μενα 'η σαπιζει οταν την σκιαζουν αλλα φυτα ή παει μια χαρα οταν ειναι κατευθειαν κατω απο το φως!
Ενα μυστικο της ειναι οτι θελει και καλα οξυγονωμενο νερο. Εκει την ειχα πατησει στην αρχη οταν προσπαθουσα να κανω οικονομια στο διοξειδιο μειωνοντας τον παφλασμο του νερου.
Γιαννης
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01278 seconds with 11 queries