Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #15  
Παλιά 30-12-02, 01:05
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

καλησπέρα ...
όσον αφορά το φίλτρο θα ακολουθήσω την συμβουλή σας και θα πάω για το eheim 2213 το οποίο έχει 440λίτρα ανά ώρα pump output. Προσωπικά θα ήθελα κάτι μεγαλύτερο των 40 λίτρων αλλά όχι μεγαλύτερο των 60 γιατί δεν έχω χώρο. Σκοπεύω στην λύση έτοιμου ενυδρείου με καπάκι και βάση ... αργότερα όταν πια νοιώθω κάπως πιο έμπειρος έχω σκοπό και για κάτι μεγαλύτερο με το παλιό ως καραντίνα. Θα μου άρεσε η ιδέα 5,6 firemouths αλλά μιας και είμαι αρχάριος ας αρχίσω με bettas, tetras και λοιπών 'ήσυχων' ψαριών. Από κιχλίδες αγγελόψαρα για την ώρα ...
Βασικά θα ήθελα το εξής load για αρχή με 40λιτρο ενυδρείο:
1 αρσενικό betta
2 black tetras
1 aeneus corydoras
2 red wag platy
2 green hi fin molly
Η γνώμη σας; Ξέρω ξέρω όχι και το καλύτερο σετ αλλά μαθαίνω ακόμα. Από παλιά είχα λόξα με τα περίεργα moly οπότε γι αυτό και η προσθήκη τους από πάνω. Έχετε μήπως να προτείνετε τίποτα διαφορετικό εκτός κιχλίδες ή έστω 2 με 3 αγγελόψαρα; Πάντως νομίζω ότι θα πρέπει να βάλω λιγότερα. Έχω διαβάσει ότι χρειάζεται 1,5 λίτρα για κάθε εκατοστό ψαριού. Άρα για 40 ωφέλιμα λίτρα μπορώ να βάλω 25 ψάρια του 1εκ. ή 12 των 2εκ ή 6 των 3εκ ή 3 των 4εκ ... χονδρικά
Από χαλικάκι θα πάρω κάτι φυσικά σε σκούρο χρώμα και προτιμώ χοντρό χαλικάκι. Όχι πολλά διακοσμητικά ... θα ήθελα πάντως έναν κορμό ή τέλοσπάντων κάτι που να μοιάζει σε κορμό και ΠΟΛΛΑ φυτά (ψεύτικα για αρχή) αντίγραφα των vallisneria και echinodorus πράσινα και σκούρο καφέ να κάνει σετ με τον κορμό
Αύριο θα κάνω εξόρμηση για τα πρώτα ψώνια και για τιμές. Είμαι καταενθουσιασμένος!!! Το κακό με Κρήτη είναι ότι δυστυχώς τα μαγαζιά είναι ελλεεινά. Θυμάμαι παλιά σε ένα 80λιτρο ενυδρείο σε μαγαζί καμμιά 20αριά δισκάκια και τα μισά να επιπλέουν μισοφαγωμένα και όταν ρώτησα τον και καλά ειδήμων μου είπε ότι παίζουν!!! με βρήκε μικρό τότε και με δούλευε ... τώρα ήρθε η σειρά μου!
Θα σας γράψω τα νεότερά μου αύριο ... ελπίζω να μην σας ζάλισα ... απλώς είναι όμορφο να μοιράζεσαι την χαρά σου με άτομα που ασχολούνται με το ίδιο πράγμα.

Καλό βράδυ
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01544 seconds with 11 queries