Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 29-09-05, 16:16
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Ασε το nitrazorb.. και πιασε το λαστιχο
Κανένα πρόβλημα δεν έχω με το λάστιχο. Πιο πολύ το άγχος μου για πιο γρήγορα αποτελέσματα είναι, γιαυτό ρώτησα. Αφού λές βέβαια να το αφήσω....το άφησα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
30 λιτρα ειναι 18% που να πεσουν ετσι τα νιτρικα..
Αυτό ειναι αλλαγη συντηρησης οχι μειωσης.
Απόλυτο δίκιο έχεις, να πάρει. 30% έλεγα ότι αλλάζω, 30lit άλλαζα !
Η μόνη σωστή αλλαγή "μείωσης" που έκανα ήταν το 50% πριν το Ich, που όντως ήταν 50%. Πράγματι που να πέσουν τα νιτρικά. Οπότε τελειώνω με το Ich και συνεχίζω με τις αλλαγές, ΣΩΣΤΑ!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Το να ανεβασεις την θερμοκρασια στους 30 με τους κλασσικους θερμοστατες ειναι αρκετα δυσκολο.(γιαυτο υπαρχουν και οι ηλεκτρονικοί) .οι 31 που ειδες δεν ειναι προβλημα για λιγο.
(αμα δεν παρει βραση το ενυδρειο .. τι ψαροσουπα θα φτιαξεις?)
Ηλεκτρονικοί??? Καλό ακούγεται! Η τιμή τους ακούγεται και αυτή καλή???
Για τους κλασικούς, δίκιο έχεις. Ανεβάζω λίγω, πάει 31.Κατεβάζω λίγο, πάει 27,5.... Τα νευράκια μου
Οσο για την ψαρόσουπα, φοβήθηκα ότι άμα μείνει πολύ σε αυτή τη θερμοκρασία, θα πάρει και τη βράση του
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Ηρεμα με τα λιπασματα.. γενικώς.
Απο οτι βλέπω δεν υπαρχει διοξείδιο, οπότε το λίπασμα που χρειάζεται (αν χρειάζεται ειναι ελαχιστο) Το νερο της βρύσης και τα ψαρια σου ειναι υπερ αρκετο λιπασμα ηδη
Διοξείδιο θα υπάρξει αυτές τις μέρες (μία συσκευή της hagen.Οχι η μπουκάλα). Εδώ βέβαια αν δεν είναι αρκετά σαφές το προσπέκτους, θα χρειαστώ βοήθεια. Ανάθεμα αν έχω ιδέα τι να κάνω με είτε με αυτό το πράγμα, είτε και γενικά με το διοξείδιο. Πρέπει να πέσω με τα μούτρα στο διάβασμα μάλλον. Αν έχεις και κάποια ιδέα για το που μπορω να βρώ κάτι που να με διαφωτίσει, ευπρόσδεκτη!!!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Το χονδρο αλατι εχει να κανει με το μεγεθος του κόκκου... το μαγειρικο με τι τι προσθετα ροης εχει μέσα.
Ναι, αυτό εννοούσα. Χονδρό μαγειρικό.
Τι εννοείς με τα πρόσθετα ροής? Κάνει δηλαδή το μαγειρικό ή όχι??
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Το ick θεραπευεται και μονο με αλατι χωρις φάρμακα.. ενω μπορεις να κανεις και αλλαγες νερου παράλληλα.. Ποτε ξεκινησες την θεραπεια?
Είχα ήδη αρχίσει θεραπεία όταν μου γράψατε για το αλλάτι. Δεν ήξερα ότι μπορεί να γίνει και έτσι.
Αρχισα τη Δευτέρα με Protozin. Αυτό λέει ότι βάζω την 1η,2η,3η μέρα, και μετά την 6η. Οπότε ξαναβάζω μεθαύριο, το Σάββατο.
Και φαντάζομαι ότι αν δεν Λήξει το πρόβλημα θα πρέπει να συνεχίσω και άλλο κύκλο.
Αν δεν περάσει λές να μη συνεχίσω με το ίδιο αλλά με αλλάτι? (αν ναι, πες μου όμως λίγες λεπτομέρειες μην κάνω καμιά πατατιά.Φοβάμαι λιγουλάκι όταν είναι να κάνω κάτι που δεν το έχω ξαναδοκιμάσει, μην κάνω καμιά ζημιά.)
Βέβαια από ότι βλέπω, το μόνο ψαράκι που έχει πρόβλημα αρκετούτσικο αυτή τη στιγμή με το Ich, είναι το λεμονάκι μου (lemon tetra.το ένα δηλαδή που μου έμεινε, γιατί τα άλλα δύο ήταν μέσα στις απώλειες που έλεγα).Τα υπόλοιπα είναι καλά με πρώτη ματιά τουλάχιστο. Απλά θα τα παρατηρήσω πάλι πιο προσεκτικά να σιγουρευτώ. Αλλά έστω και ένα που δεν είναι ακόμα καλά, πρέπει να τη συνεχίσω τη θεραπεία. Ετσι δεν είναι?
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CASPER : 29-09-05 στις 16:18
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01856 seconds with 11 queries