Εμφάνιση ενός μόνο μηνύματος
  #29  
Παλιά 27-01-14, 17:52
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Copy paste απτο ποσττου δελτα. Διαβασε πρωτα βρε.

…....
Αν ελεγχεις στενα λοιπον, βαλε ανα 100 λιτρα νερο, 200ml τυρφη και αναλογα αν θελεις και αλλο κατεβασμα μετα απο 2-3 μερες προσθετε αλλα 50ml
(αργοτερα δεν θα χρειαζεται στενη παρακολουθηση γιατι θα εχεις βρει τις αναλογιες με την τυρφη που χρησιμοποιεις).

Αν δεν εχεις ογκομετρικο δοχειο ακριβειας και εχεις ζυγαρια ακριβειας οι ισοδυναμιες ειναι :
Για τυρφη σε κοκκους που συνηθως ειναι 400gr τα 1000ml (1 λιτρο), για να βρεις τα γραμμαρια, διαιρεις τα ml διά 2.5 και βρισκεις τα γραμμαρια.

(απο δικους μου υπολογισμους)
1 κουταλακι του γλυκου τυρφη σε κοκκους = 5ml = 2gr
1 κουταλια της σουπας κοφτη τυρφη σε κοκκους = 15ml = 6gr
1 μικρο φλιτζανακι του καφε τυρφη σε κοκκους = 90ml = 36gr
1 λιτρο τυρφη σε κοκκους = 1000ml = 400gr
(αν εχεις ογκομετρικα δοχεια ή/και ζυγαρια ακριβειας, υπολογισετα και μονος σου)

Η δραση της τυρφης μετα απο 15-20 μερες πεφτει, οποτε κανονιζεις την αντικατασταση της.
Εγω εχω την τυρφη σε δυο καλτσες (και οχι δυχτακι, σημαντικο για να μη διαλυεται μεσα στο νερο) ενυδρειακες ή γυναικειο καλτσον και αλλαζω εναλλαξ για να μη γινεται αποτομη η μεταβαση απο ξεθυμασμενη τυρφη σε φρεσκια σε ολη την ποσοτητα. Μη τα μπερδεψεις μονο Βαζεις καποια ενδειξη (πχ φωτο εχω βαλει το καρτελακι απο την καλτσα της Hobby) ποιο ειναι το πιο παλιο για να το αλλαξεις την επομενη φορα
Απάντηση με παράθεση
 
Page generated in 0,01446 seconds with 11 queries